تأکید کشورهای خلیج بر مشارکت در هرگونه مذاکره «هسته‌ای» با ایران

تأکید کشورهای خلیج بر مشارکت در هرگونه مذاکره «هسته‌ای» با ایران

الحجرف اتحادیه اروپا و جامعه جهانی را به فشار بر گروه تروریستی حوثی فراخواند
سه شنبه, 23 فوریه, 2021 - 22:45

شورای همکاری خلیج بار دیگر بر ضرورت حضور در هرگونه مذاکره احتمالی مربوط به فعالیت‌های هسته ای ایران، صیانت از امنیت منطقه و تقویت تلاش‌های توسعه آن تأکید کرد و گفت: شورای همکاری به امنیت، ثبات و ارتقای تلاش‌های توسعه در منطقه متعهد است.

نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج امروز سه شنبه ۵ اسفند، در دیدار با سفیران اتحادیه اروپا در ریاض گفت ایران باید رفتار خود را مبنی بر مداخله در امور داخلی کشورها کنار بگذارد و به بی‌ثبات کردن امنیت و صلح ثبات در منطقه از طریق حمایت از گروه‌های تروریستی پایان دهد.

الحجرف در این جلسه بر مبانی و اساس «روند» شورای همکاری خلیج، یعنی تقویت امنیت و صلح، احترام به قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل، رد دخالت در کشورها و امور داخلی آنها و رد افراط گرایی، تروریسم و خشونت تأکید کرد.

الحجرف تأکید کرد که شورای همکاری خلیج نقش مهم محوری در ارتقای امنیت و صلح منطقه ای و بین‌المللی ایفا می‌کند.

وی در مورد وضعیت یمن نیز گفت که تلاش‌های شورای همکاری خلیج برای حمایت از امنیت و ثبات در یمن و حمایت از دولت قانونی از طریق ابتکار خلیجی، نتایج گفت وگوی ملی و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت ادامه دارد.

الحجرف از اتحادیه اروپا و جامعه جهانی خواست که گروه تروریستی حوثی را برای پیوستن به روند صلح، متوقف کردن حمله به مأرب و هدف قرار دادن غیرنظامیان و متوقف کردن حملات موشکی و پهپادی به سعودی تحت فشار قرار دهند.

وی همچنین با قدردانی از برگزاری کنفرانس تعهدات مالی برای بحران انسانی که به صورت مجازی در اول مارس برگزار می‌شود، بر اهمیت بسیج تلاش‌های بین‌المللی برای تأمین نیازهای بشردوستانه مردم یمن تأکید کرد.

دبیر شورای همکاری خلیج همچنین با اشاره به نتایج اجلاس «العلا» تأکید کرد که این نشست آغاز فاز جدیدی در تاریخ شورای همکاری است که بر اساس دستاوردها، آینده سازی و مواجهه قدرتمند با چالش‌ها است.

وی روابط شورای همکاری خلیج با اتحادیه اروپا را توأم با اعتماد و احترام توصیف و بر علاقه و تمایل کشورهای عضو این شورا برای توسعه و تقویت مناسبات با اتحادیه اروپا برای تأمین منافع مشترک دو طرف و پیشبرد آنها در همه زمینه‌ها تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای