همکاری بالستیکی تهران و پیونگ‌یانگ در دستور کار شورای امنیت

همکاری بالستیکی تهران و پیونگ‌یانگ در دستور کار شورای امنیت

روحانی نسبت به مخدوش‌کردن توافق با آژانس انرژی اتمی هشدار داد
پنجشنبه, 25 فوریه, 2021 - 01:00

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز، گزارش سازمان ملل مبنی بر احتمال ازسرگیری همکاری در توسعه موشک‌های بالستیک دوربرد بین تهران و پیونگ یانگ طی یک سال گذشته را بررسی می‌کند.

مقامات آمریکایی گفتند که دولت بایدن در حال مطالعه گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد است که برای نظارت بر تحریم‌های اعمال شده علیه کره شمالی بر سر همکاری تهران و پیونگ یانگ تعیین شده‌است، اما «مسیر استراتژیک ایالات متحده نسبت به ایران را تغییر نخواهد داد».

یک گروه از کارشناسان سازمان ملل متحد طی گزارشی از احتمال همکاری ایران و کره شمالی در زمینه موشک‌های دوربرد سخن گفته‌اند.

بلومبرگ در اوایل ماه جاری، گزارش کارشناسان داده در مورد نظارت بر تعدادی از دانشمندان کره شمالی که در مقر برنامه فضایی ایران، در تهران بر روی توسعه یک برنامه فناوری موشکی برای حمل کلاهک هسته ای کار می‌کنند، را منتشر کرد.

یک مقام آمریکایی گفت که ایالات متحده به استفاده از ابزارهای مختلف برای جلوگیری از پیشرفت برنامه‌های موشکی ایران، دستیابی به فناوری از کشورهای دیگر از جمله کره شمالی، همکاری با متحدان برای جلوگیری از حمل و نقل این تجهیزات و فناوری و اعمال تحریم‌ها علیه نهادهایی که از برنامه موشکی ایران پشتیبانی می‌کنند، ادامه می‌دهد.

در همین راستا، اسرائیل روز چهارشنبه، محدودکردن فعالیت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط ایران را «یک تهدیدی» دانست که نیاز به پاسخ دارد.

طبق قانون مصوب مجلس شورای ایران، این کشور این هفته برای تحت فشار قرار دادن دولت آمریکا در تلاش برای لغو تحریم‌ها، کار بازرسان آژانس را کاهش داد.

 با این حال، ایران و آژانس بین‌المللی در مورد ضبط سایت‌های هسته ای حساس ایران به توافق موقت دست یافتند.

در این میان، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، چهارشنبه ۲۴ فوریه در جلسه هیئت دولت، نسبت به مخدوش کردن توافق دولتش با آژانس هشدار داد و گفت: «ما قانون را به احسن وجه اجرا کردیم، قانون اجرا شد آرامش در دنیا برقرار شد، مگر ما می‌خواهیم دنیا را علیه خودمان بشورانیم؟».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای