فرانسه: افسر سوری پناهجو از اتهام جنایت علیه بشریت تبرئه شد

فرانسه: افسر سوری پناهجو از اتهام جنایت علیه بشریت تبرئه شد

شنبه, 27 فوریه, 2021 - 23:45
نیروهای پلیس فرانسه (آرشیویی - خبرگزاری فرانسه)

یک مقام قضائی روز شنبه گزارش داد، دستگاه قضایی فرانسه سامی کردی افسر ارتش سوریه را که سال‌ها پیش به مخالفان پیوسته و سپس به فرانسه پناهنده شده بود، از اتهام جنایت علیه بشریت تبرئه کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از این مقام قضائی، دادگاهی در فرانسه سامی کردی افسر ۳۳ ساله سوری که هم‌اکنون در شهر «کان» فرانسه زندگی می‌کند را از اتهام جنایت جنگی تبرئه کرد.

کردی در فوریه سال ۲۰۱۲ از ارتش سوریه فرار کرد و به اپوزیسیون پیوست. او سپس در اکتبر ۲۰۱۳ با زن و سه فرزندش به فرانسه رفت و همزمان با تولد فرزند چهارمش در فرانسه، درخواست پناهندگی کرد.

 یک پرونده قضایی نیز در سال ۲۰۱۷ برای احتمال دست داشتن در سرکوب اعتراضات مردمی به نفع رژیم اسد، گشوده شد. اتهامی که در سال ۲۰۱۷ علیه این افسر پیشین سوری مطرح شد «جنایت علیه بشریت، شکنجه و جنایت جنگی» بود.

به گفته این مقام قضائی، کردی یک بار در روز ۱۹ ژوئن ۲۰۱۸ برای بازجویی احضار شد و قاضی به دلیل نبود شواهد کافی، در دسامبر همان سال پایان بازجویی‌ها را اعلام کرد.

در نهایت بازپرس پرونده در تاریخ ۲۵ ژانویه با این استدلال که «هیچ‌کس به عنوان قربانی در این پرونده ادعایی نکرده» اعلام کرد که دادگاه هیچ جرمی را نمی‌تواند به متهم نسبت دهد. بازپرس گفته‌است که با توجه به مفاد پرونده، برعکس، متهم تبعید را به ارتکاب جنایت ترجیح داده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای