وزارت بهداشت سعودی: نوسان نمودار مبتلایان کرونا و دعوت مجدد مردم برای واکسیناسیون

وزارت بهداشت سعودی: نوسان نمودار مبتلایان کرونا و دعوت مجدد مردم برای واکسیناسیون

۴۳ مورد تخلفات بهداشتی کرونا و ریاض در صدر تخلفات
دوشنبه, 1 مارس, 2021 - 01:15
دکتر محمد العبد العالی سخنگوی وزارت بهداشت سعودی (الشرق الاوسط)

وزارت بهداشت سعودی یکشنبه (۲۸ فوریه) مجددا به مردم توصیه کرد از طریق اپلیکیشن «صحتی» برای تزریق واکسن کرونا ثبت نام کنند و افزود که واکسن کارآمد و امن است.

دکتر محمد العبد العالی سخنگوی وزارت بهداشت سعودی در نشست خبری افزود «اخباری که درباره تضعیف سیستم ایمنی افرادی که واکسن زده اند منتشر شده بی پایه و اساس است. این افراد در معرض خطر افزایش ابتلا به ویروس های دیگر قرار ندارند و اگر مبتلا به کرونا واکسن بزند با مشکل مواجه نمی شود».

این مسئول سعودی خاطر نشان کرد «فاصله تزریق دو نوبت بر اساس پژوهش های علمی تعیین شده است. اینکه اگر در دو نوبت دو نوع واکسن تزریق بشود چه اتفاقی می افتد هنوز مشخص نیست و تحقیق در این باره در حال انجام است».

دکتر العبد العالی ضمن تاکید بر اهمیت توجه به دستور العمل های بهداشتی افزود «این نکته در همه مراحل حائز اهمیت است چون نوسان نمودار مبتلایان ادامه دارد».

او ابراز امیدواری کرد که وضعیت شیوع کرونا بهتر شود و گفت این مساله بستگی به رعایت دستور العمل های بهداشتی دارد.

وزارت بهداشت سعودی یکشنبه اعلام کرد ۳۲۲ نفر دیگر به کرونا مبتلا شده اند. آمار مبتلایان قطعی در کشور به ۳۷۷ هزار و ۳۸۳ نفر رسیده و از این مجموع ۲ هزار و ۵۸۴ بیمار یا قرنطینه یا بستری هستند اما اغلب شرایط پایداری دارند. ۴۸۱ بیمار از کل مبتلایان بد حال هستند و ۲۹۴ بیمار دیگر بهبود پیدا کرده اند. تعداد کل بهبود یافتگان ۲۶۸ هزار و ۳۰۵ نفر و تعداد فوتی ها ۶ هزار و ۴۹۴ بیمار گزارش شده است. ۶ بیمار دیگر فوت کردند.

از سوی دیگر، طلال الشلهوب سخنگوی وزارت کشور سعودی در نشست خبری اظهار کرد «موارد تخلفات بهداشتی کرونا در مناطق دارای بدترین وضعیت شیوع ویروس بیشتر است. افزایش یا برداشتن محدودیت ها در حال ارزیابی مستمر است. نهادهای مربوطه به ثبت تخلفات بهداشتی کرونا ادامه می دهند».

الشلهوب افزود «مقصر اصلی بی توجهی به ممنوعیت تجمع دعوت کنندگان و شرکت کنندگان و مالکان اماکن تجمع هستند. افرادی که واکسن زده اند باید دستور العمل ها را رعایت کنند وگرنه با آنها هم برخورد می شود».

این مقام سعودی بار دیگر به مردم توصیه کرد که موارد تخلف را در تمامی مناطق کشور ابلاغ کنند و این گزارش ها کاملا محرمانه خواهند بود.

۴۳ هزار و ۴۲۸ تخلف از ۲۱ تا ۲۷ فوریه در کشور به دلیل بی توجهی به پروتکل های بهداشتی گزارش شده است.

ریاض بیشترین آمار تخلفات را داشته و ۱۷ هزار و ۷۸۹ مورد در این منطقه ثبت شده است. ۱۰ هزار و ۳۸۸ تخلف در منطقه مکه و ۴ هزار و ۸۱۹ مورد در منطقه الشرقیه و ۲ هزار و ۵۱۳ تخلف در منطقه القصیم و یکهزار و ۷۴۸ مورد در مدینه و یکهزار و ۴۰۲ تخلف در تبوک و یکهزار و ۳۳۲ مورد در منطقه الجوف و ۸۸۸ تخلف در منطقه الباحه و ۸۵۲ مورد در منطقه حائل و ۷۳۹ مورد در منطقه عسیر و ۴۸۸ تخلف در منطقه مرزهای شمالی و ۳۱۵ مورد در منطقه جازان و ۱۵۵ مورد در منطقه نجران ثبت شده است.

وزارت کشور تاکید کرد که تمام اتباع و مقیمان کشور باید به اجرای دستور العمل های بهداشتی ادامه دهند.

از سوی دیگر، وزارت امور اسلامی و تبلیغات و ارشاد دو مسجد را موقتا در منطقه مکه و مدینه به دلیل شناسایی دو بیمار کرونا تعطیل کرد.

۱۷۰ مسجد در ۲۱ روز گذشته در سعودی تعطیل شده و از این مجموع ۱۵۸ مسجد پس از عملیات ضد عفونی و توجه به پروتکل های بهداشتی در راستای حفظ سلامتی نمازگزاران با توجه به معیارهای بهداشتی دقیق و معتبر بازگشایی شدند.

وزارت امور اسلامی و تبلیغات و ارشاد در بیانیه ای توضیح داد که یک مسجد در منطقه مکه و یک مسجد در مدینه به دلیل شناسایی یک مورد ابتلا به کرونا در هر کدام از آنها تعطیل شده اند.

به گفته این بیانیه پنج مسجد از جمله دو مسجد در منطقه الجوف و یک مسجد در منطقه ریاض و یک مسجد در منطقه مکه و یک مسجد در منطقه الباحه پس از تکمیل پروتکل های بهداشتی و ضد عفونی کردن بازگشایی شدند.

وزارت امور اسلامی و تبلیغات و ارشاد به همه توصیه کرد که ضمن توجه به پروتکل های بهداشتی با وزارتخانه برای اجرای دستور العمل های بهداشتی در راستای حفظ سلامتی نمازگزاران همکاری کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای