سعودی بر وحدت، حاکمیت و یکپارچگی سرزمین‌های عربی تأکید کرد

سعودی بر وحدت، حاکمیت و یکپارچگی سرزمین‌های عربی تأکید کرد

چهارشنبه, 3 مارس, 2021 - 23:00

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی روز چهارشنبه، بار دیگر بر مخالفت کشورش در قبال همه اقدامات اشغالگرانه اسرائیل علیه مردم فلسطین و سرزمین‌های اشغالی تأکید کرد.

وزیر خارجه سعودی در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در قاهره با اشاره به نتایج آخرین نشست وزرای خارجه عرب در فوریه گذشته، نسبت به «گام‌های آینده برای همبستگی و همکاری در قبال مسائل عربی به‌طور کلی و مسئله فلسطین به‌طور خاص» ابراز خوشبینی کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان بر ضرورت همکاری‌های عربی مشترک و اقدام مشترک عربی و پایبندی به موضع‌گیری‌های قاطع نسبت به مسائل اصلی عربی و در راس آنها مسئله فلسطین تأکید کرد.

او همچنین به موضع ثابت ریاض در حمایت از فلسطین اشاره کرد و گفت: «بر موضع ثابت خود در همبستگی با ملت فلسطین تأکید کرده و از جامعه جهانی می‌خواهیم تلاش‌های بیشتری برای از سرگیری روند صلح انجام دهد».

وزیر امور خارجه سعودی ابراز امیدواری کرد که اقدام جمعی برای دستیابی به اهداف اقدام مشترک عربی مثمرثمر باشد.

وی افزود که سعودی بر وحدت، حاکمیت و یکپارچگی سرزمین‌های عربی تأکید و هر گونه اقدامی را که تهدید کننده ثبات منطقه باشد را محکوم و از راه حل‌های سیاسی برای بحران‌های منطقه حمایت می‌کند.

او همچنین بر اهمیت دستیابی به توافق عادلانه در مورد آبگیری و بهره‌برداری از سد النهضه به روشی که منافع همه طرف‌ها را محقق کند، تأکید کرد.

شاهزاده فیصل در ادامه، بر ضرورت اجرای توافق ریاض تأکید و آن را گام مهمی برای رسیدن به راه‌حل سیاسی و پایان دادن به بحران یمن توصیف کرد.

وی در این رابطه گفت: «از موضع یکپارچه کشورهای عربی دربارهٔ تنش‌زایی شبه‌نظامیان حوثی در مأرب استقبال می‌کنیم و به تلاش‌های گسترده خود برای پایان دادن به رنج ملت یمن ادامه می‌دهیم».

وزیر امور خارجه سعودی دربارهٔ مسائل عراق نیز گفت که پادشاهی «به دور از مداخله در امور داخلی، از برادران خود در عراق حمایت می‌کند تا در همه سطوح به ثبات برسند».

او به اهمیت همکاری مشترک در مقابله با تهدید افراط گرایی و تروریسم به عنوان تهدیدی موجود برای کشورهای منطقه و جهان اشاره کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی سعودی گفت: «ما در پادشاهی عربی سعودی بر خطر تهدیداتی که منطقه عربی ما با آن روبروست و آنچه رژیم ایران اعم از نقض مستمر از قوانین، پیمان‌ها و عرف‌های بین‌المللی و تهدید امنیت و ثبات حکومت‌های ما و دخالت در مسائل داخلی ما و حمایت از شبه‌نظامیان مسلح مخرب در بسیاری از کشورهای عربی تأکید می‌کنیم».

او همچنین تأکید کرد: «ما به شدت اشغال سه جزیره اماراتی تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی از سوی ایران را محکوم می‌کنیم و کماکان از جامعه جهانی می‌خواهیم مسئولیت خود در مقابل این اقدامات خصمانه که امنیت و صلح جهانی را تهدید می‌کند، انجام دهد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای