هنیده صیرفی، پیونددهنده مدگرایی مدرن و میراث کهن سعودی

هنیده صیرفی، پیونددهنده مدگرایی مدرن و میراث کهن سعودی

دوشنبه, 8 مارس, 2021 - 00:00

زنان سعودی توانستند جایی برای خود در دنیای مد و لباس دست و پا کنند و بسیاری از آنها استعداد و تمایز خود را نشان دادند و توجه سازندگان مد، طرفداران و دنبال کنندگان آن را به خود جلب کنند.

از جمله این زنان، هنیده صیرفی طراح لباس از سعودی است که علاقه او به مد از همان خردسالی آغاز شد، زمانی که عشق به طراحی در خیال او جاری بود. او سپس به توسعه و پالایش استعداد خود پرداخت که به او کمک کرد تا برتری و خلاقیت خود در انواع مختلف هنر را رقم بزند.

وی بعداً برند مخصوص به خود به نام (‏Honayda‏) را در سال ۲۰۱۶ در لبنان ثبت کرد و مدهای متمایزی را طراحی کرد که شخصیت‌های مشهور منطقه و جهان مانند پریانکا چوپرا هنرپیشه بالیوود، شی میچل بازیگر کانادایی، داو کامرون خواننده آمریکایی و انغام خواننده مصری از آن استفاده کردند.

صیرفی موفق شد مدگرایی مدرن را با میراث کهن سعودی و فضای فرهنگی و تاریخی غنی آن پیوند زند. هنیده به طراحی‌های الهام گرفته شده از زندگی‌نامه زنان جاودانه در تاریخ و از موقعیت‌هایی که گواه توانمندسازی زنان در تاریخ مدرن است، توجه کرده‌است و آنها را با خطوط و نقش‌هایی الهام گرفته از میراث غنی بیان کرده‌است.

هنیده صیرفی به «الشرق الاوسط» گفت که «سال‌های اخیر، جامعه سعودی به دلیل فرهنگ مصرف گرایی و علاقه زیاد زنان به ظاهر زیبا و چیزهای جدید و مدرن، هدف آسان برای مارک‌های بین‌المللی بود. با این وجود، به لطف تغییرات اجتماعی اخیر و ورود نهادهای دولتی، علاقه بیشتری به بخش مد به وجود آمده‌است. در حال حاضر، مشوق‌هایی برای هنر از همه نوع وجود دارد، که طراحان سعودی را ترغیب می‌کند تا طرح‌ها، استعدادها و ایده‌های خود را برجسته کنند، به ویژه از آنجا که ما در سطح فرهنگی، تاریخی و گردشگری چیزهای زیادی برای الهام گرفتن داریم».

صرافی افزود: «ما به دنبال فضای مشارکت بیشتر در آینده هستیم و این همان چیزی است که چشم‌انداز ۲۰۳۰ به دست خواهد آورد، و من معتقدم که صنعت مد در همه زمینه‌ها شاهد پیشرفت است. به نظر من، صنعت مد در آینده فرصت‌های بزرگی برای بزرگترشدن و موفقیت بیشتر دارد».

هنیده تلاش کرده‌است تا اطمینان حاصل کند که تمام طراحی‌های وی از شخصیتی برخوردار است که نشان دهنده علاقه او به دو موضوع است: مسئله اول میراث سعودی، و دوم توانمندسازی زنان و دادن فرصت‌هایی به آنها برای تصدی موقعیت‌هایی که شایستگی آن را دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای