«وادی الدیسه».. صفحه جاذبه در معادله طبیعت سعودی

«وادی الدیسه».. صفحه جاذبه در معادله طبیعت سعودی

مناطق شمالی سعودی در زمستان به دروازه‌ای برای حضور گردشگران جهانی تبدیل شده‌است
سه شنبه, 16 مارس, 2021 - 01:15

زمستان در بیشتر شهرهای سعودی به ویژه در شمال از شکوه خاصی برخوردار است، همچنین بیشتر مناطق جنوبی که در تابستان دارای هوای معتدلی هستند، قطب‌نمایی معتبر برای سیر و سفر و آغاز تورهای گردشگری با گزینه‌های مختلف برای سفرکردن هستند.

«الشتاء حولک / زمستان در اطراف توست» یک عبارت بازاریابی سعودی بود که این مفهوم را تحقق می‌بخشد؛ جایی که همه شهرها برای هر بازدید کننده و گردشگر از داخل و خارج از کشور سرگرم‌کننده بودند و زمستان به فصلی فراتر از سفرهای جاده ای در کویر بدل شد، بلکه کوه‌های ساحلی با تنوع بیابان‌ها و دره‌ها در مناطق مختلف پادشاهی وارد میدان رقابت شدند.


- وادی الدیسه.. زیبایی جزئیات


دره الدیسه، یکی از برجسته‌ترین مناطقی که امسال با درخشش زیادی همراه بود و قطب‌نمای سفرهای جاده ای به سمت آن چرخیده‌است، دره ای که در ذخیره گاه طبیعی شاهزاده محمد بن سلمان واقع شده و دارای امتداد طبیعی به شهر رؤیایی نیوم است.

این دره نقطه ای از طبیعت غنی است که بین کوه‌های مرتفع واقع شده‌است؛ میانکوهی با آب‌های روان که در حومه شهر رؤیایی نیوم تصویر نقاشی شده زیبایی را منعکس کرده‌است.

این دره حاوی چشمه‌های آب شیرین است، همچنین دارای مکان‌های مختلف باستانی مانند نمای گورستان‌های «نبطی» که در صخره‌ها تراشیده شده و بقایای کتیبه‌های نبطی و عربی به خط کوفی است.

در دره الدیسه که امسال شاهد حضور گسترده بازدیدکنندگان بود، دو رنگ زرد و سبز به وفور دیده می‌شود، رنگ نخست رنگ خاک و کوه است و دوم رنگ نخل‌ها و درختان. توپوگرافی آن از کوه‌های بلند و صخره ای تشکیل شده‌است، همچنین آبی که نخل‌ها و سایر درختان و گیاهان را آبیاری می‌کند از آنجا جریان می‌یابد و سطح آب شفاف تصویری زیبایی شناختی از طبیعت مکان را منعکس می‌کند.

الشرق الاوسط در وادی الدیسه، با تعدادی از جهانگردان که از بسیاری از کشورها به سعودی آمده‌اند، گفتگو کرد. آنها سفر به این مکان را یک سفر گردشگری لذت بخش یافتند که آن را از طریق عکس‌های خود در حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی ثبت کردند.

ناتالیا، خانم عکاس اهل اوکراین می‌گوید که اولین بار است که از این دره بازدید می‌کند، که یکی از مقاصد اصلی در سفر جاده ای او و همسرش در سراسر سعودی است. او در مورد این دره می‌افزاید: «من آن را خیلی دوست داشتم». وی می‌گوید: «من آن را بهترین مکانی که در طول سفر از آن بازدید کردیم، می‌دانم».

این عکاس اوکراینی که تصاویر وادی الدیسه را در حساب خود در اینستاگرام به آی دی (@nataliya.mogeem) منتشر کرده، می‌گوید: «بهترین چیز در این دره، آرامشی است که بر این مکان زیبا پر از نخل در میان کوه‌های بلند، حاکم است و شما فقط می‌توانید صدای پرندگان را در آن بشنوید».

یک خانم گردشگر برزیلی به نام داین پاون نیز می‌گوید که این دره را از طریق برخی تصاویر در بستر اینستاگرام می‌شناسد و پس از آن برای اولین بار از این مکان بازدید کرده‌است. او در مورد این دره می‌گوید: «من آن را دوست داشتم.. دره الدیسه یکی از زیباترین مکان‌هایی است که دیده‌ام».

این گردشگر طبیعت در این دره را شگفت‌انگیز توصیف می‌کند و می‌افزاید که شگفت انگیزترین چیز در مورد وادی الدیسه مناظر بی نظیر آن در وسط بیابان است.

پاون در ادامه صحبت‌های خود در مورد دره می‌گوید: «آنچه که این دره را متمایز می‌کند تشکیل صخره‌ها، طبیعت و پوشش گیاهی، علاوه بر جریان آب و امکان رانندگی در میان آنهاست».

وی اضافه می‌کند که اینجا مکانی آرام و ایده‌آل برای گذراندن روز، قدم زدن یا استراحت است.

در همین حال، یونس الدهیمان عکاس سعودی می‌گوید که وی از طریق برخی تصاویر در صفحات اینستاگرام مسافرانی که در فصل زمستان از این مکان بازدید کرده‌اند، با این دره آشنا شده‌است.

سفرهای اکتشافی به دره در زمستان یا تابستان بدون وقفه انجام می‌شود، به طوری که دمای هوا در «وادی الدیسه» ۱۲ درجه سانتیگراد در زمستان تا ۳۱ درجه در تابستان را نشان می‌دهد و بارندگی در طول حدود ۸ ماه به‌طور متفاوت در آن ثبت شده‌است.

این در حالی است که این دره در انتظار پروژه توسعه عمرانی از طریق «صندوق سرمایه‌گذاری عمومی سعودی» است. این سرمایه‌گذاری با هدف حفظ محیط زیست و حیات وحش دره انجام می‌شود تا به یکی از جاذبه‌های گردشگری پادشاهی تبدیل شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای