مجمع خلیجی - آذری به منظور تقویت تجارت و گردشگری برگزار شد

مجمع خلیجی - آذری به منظور تقویت تجارت و گردشگری برگزار شد

پیشنهاد ایجاد بستر الکترونیکی مشترک برای بخش خصوصی جهت ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری
سه شنبه, 16 مارس, 2021 - 00:15

شرکت کنندگان در مجمع تجاری کشورهای خلیج و آذربایجان بر ضرورت حمایت دولت‌های دو طرف از اقدامات بخش خصوصی در زمینه پروژه‌های غذایی و صنایع فنی، تقویت واردات و صادرات، گردشگری و بهداشت تأکید کردند.

حاضران در این مجمع که روز دوشنبه ۲۵ اسفند در منطقه الخبر واقع در شرق سعودی برگزار شد، بر لزوم ایجاد بسترهای الکترونیکی مشترک میان کشورهای خلیجی و آذربایجان برای سرمایه گذاران و بازرگانان جهت فراهم کردن امکان ثبت شرکت‌های تجاری و شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری موجود تأکید کردند.

این مجمع یک بسته پیشنهادی شامل تقویت کانال‌های گفتگو و ارتباطات بین کشورهای شورای همکاری خلیج و آذربایجان برای حمایت از همکاری در فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری و برگزاری نمایشگاهی از محصولات خلیجی و آذربایجان به منظور ایجاد بستری بین صاحبان مشاغل در خلیج با همتایان آذربایجانی خود را ارائه داد.

این مجمع تجاری که به صورت مجازی از سوی فدراسیون اتاق‌های بازرگانی شورای همکاری خلیج با همکاری سازمان حمایت از صادرات و سرمایه‌گذاری آذربایجان برگزار شد، معرفی خدمات و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را هدفگذاری کرده‌است.

سمیر ناس رئیس فدراسیون اتاق‌های خلیجی بر لزوم کار مشترک بیشتر بین دو طرف تأکید کرد و گفت، آمار مبادلات تجاری بین کشورهای شورای همکاری خلیج و جمهوری آذربایجان در سطح متوسط تلقی می‌شود و این همکاری باید افزایش یابد.

به گفته او، سطح مبادلات در سال ۲۰۱۸ به ۸۳ میلیون دلار رسید که ۵۵ میلیون دلار آن از محل صادرات از خلیج بوده‌است، در حالی که ۲۸ میلیون دلار آن صادرات از سوی آذربایجان بوده‌است.

ناس توضیح داد که همه کشورهای شورای همکاری خلیج با تکیه بیشتر بر بخش خصوصی و دادن نقش بیشتر در اجرای پروژه‌ها، چشم‌اندازهای عمرانی بلند مدت را برای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود دنبال می‌کنند.

وی اضافه کرد که حجم اقتصاد خلیج در سال ۲۰۱۹ به ۱٫۶ تریلیون دلار رسیده‌است و در رده دوازدهم جهان قرار دارد، در حالی که سرانه تولید ناخالص داخلی ۳۰ هزار دلار است، همچنین اقتصاد کشورهای خلیجی در بین اقتصادهای جهان نیز اهمیت استراتژیکی را به خود اختصاص داده و با تولید حدود ۱۷ میلیون بشکه در روز، منبع نفتی نخست در جهان شمرده می‌شود.

از سوی دیگر، سعود المشاری دبیرکل فدراسیون اتاق‌های بازرگانی کشورهای خلیج گفت که اتحادیه مشتاقانه منتظر توسعه مشارکت با آذربایجان و توسعه سطح روابط متعدد بین دو طرف است، به خصوص این که آذربایجان شاهد تغییرات بزرگی در تمام زمینه‌های اقتصادی، تجاری، کشاورزی و گردشگری است.

المشاری به اهمیت نقش بخش خصوصی خلیجی برای هدایت توسعه اقتصادی کشورهای عضو شورای همکاری اشاره کرد و گفت: فدراسیون در افزایش همکاری‌ها و دستیابی به مشارکت‌های بین‌المللی موفق و ایجاد پل ارتباطی بین مردم و کشورها نقش محوری دارد.

وی تأکید کرد که کشورهای شورای همکاری خلیج به دلیل در دسترس بودن عوامل مختلف، مزایای رقابتی را برای سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهند که مهم‌ترین آنها موقعیت جغرافیایی و استراتژیک مهم، حمایت برجسته دولت‌های خلیج و فرصت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری در منطقه است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای