بحران «آسترازنکا» باوجود اطمینان خاطر سازمان ملل شدت گرفت

بحران «آسترازنکا» باوجود اطمینان خاطر سازمان ملل شدت گرفت

نفوذ واکسن روسی «اسپوتنیک وی» در اروپا
سه شنبه, 16 مارس, 2021 - 00:00

پس از آن که شماری از کشورهای اروپایی در روزهای گذشته در اقدامی احتیاطی، استفاده از واکسن کرونا ساخت شرکت «آسترازنکا» را متوقف کرده‌اند، بحران پیرامون این واکسن شدت گرفته‌است.

مقام‌های مسئول در کشورهای اروپایی دلیل توقف روند واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا را دریافت گزارش‌هایی مبنی بر ایجاد لخته خون در افرادی که یک دُز از این واکسن به آنان تزریق شده‌است، عنوان کرده‌اند.

آژانس دارویی اروپا و سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده‌اند که داده‌های موجود، ارتباط واکسن آسترازنکا و لختگی خون را اثبات نمی‌کند و افراد باید به ایمن‌سازی ادامه دهند.

آلمان، ایتالیا و فرانسه و پیش از آن ایرلند، هلند، بلغارستان و ایسلند اعلام کردند که واکسیناسیون با این واکسن را به‌طور موقت متوقف خواهند کرد.

دانمارک و نروژ نخستین کشورهایی بودند که پس از بروز عوارض جانبی مثل لخته شدن خون یا خونریزی بر اثر واکسیناسیون، توزیع واکسن آسترازنکا را متوقف کردند.

این اقدامات، توسط بزرگترین و پرجمعیت‌ترین کشورهای اروپایی انجام شده، در حالی که نگرانی در مورد سرعت پایین کارزار واکسیناسیون در این قاره به دلیل مشکلات تولید واکسن توسط تولیدکنندگان را افزایش می‌دهد.

در این میان، به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، روسیه از توافق با تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا جهت تولید واکسن «اسپوتنیک وی» خبر داد.

در شرایطی که اتحادیه اروپا هنوز برای استفاده عمومی از واکسن اسپوتنیک وی مجوز صادر نکرده، ایتالیا اعلام کرده‌است که بر پایه توافق حاصل شده با یک شرکت ایتالیایی تولید واکسن اسپوتنیک وی از ژوئیه امسال در این کشور به عنوان نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا آغاز خواهد شد.

کیریل دیمیتریف رئیس صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه با انتشار بیانیه‌ای از حصول توافق با شرکت‌هایی از چهار کشور آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا برای آغاز تولید واکسن اسپوتنیک وی خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای