سعودی شادترین کشور عربی و در رده ۲۱ جهان

سعودی شادترین کشور عربی و در رده ۲۱ جهان

یکشنبه, 21 مارس, 2021 - 22:45
ریاض پایتخت سعودی (الشرق الاوسط)

«شبکه توسعه راه حل های پایدار» سازمان ملل گزارش مربوط به شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد و سعودی به عنوان شادترین کشور عربی معرفی شده و در رده ۲۱ جهان قرار گرفت. این گزارش با توجه به شرایط ۲۰۲۰ و تاثیر همه گیری ویروس کرونا بر وضعیت شادی و کیفیت زندگی مردم جهان تنظیم شده است.

اولین گزارش سالانه درباره شادی در جهان ده سال پیش منتشر شد و وضعیت شادی در ۱۵۰ کشور جهان را بررسی می کند.

اطلاعات عمومی کشورها در سال ۲۰۲۰ با توجه به شرایط بی سابقه سال گذشته و بررسی وضعیت شادی کشورها در سه سال گذشته به طور جداگانه تنظیم شد. سعودی ظرف سه سال در تحول مهم یک پله ترقی از رده ۲۷ در جایگاه ۲۶ قرار گرفت.

جدول شادی جهان در ۲۰۲۱ بر اساس اثرات همه گیری کرونا بر کشورها و بررسی واکنش کشورها و نهادهای دولتی به پیامدهای همه گیری و راه های کنترل آن در حوزه سلامت و اقتصاد و تاثیر روحی کرونا در جامعه تنظیم شده است.

در این گزارش به رابطه بین اعتماد عمومی به نهادهای دولتی و نحوه مقابله با کرونا و شادی جوامع اشاره شده است.

اثر شیوع کرونا بر محیط کاری و مناسبات اجتماعی و سلامت روانی مردم و اعتماد به اقدامات دولتی و توانایی کشورها برای عبور از پیامدهای همه گیری از جمله پارامترهای عمده برای سنجش وضعیت شادی مردم در این جدول است.

در این گزارش همچنین تاثیر افزایش بیکاری بر اثر کرونا بر روی شادی مردم و نتایج ناشی از نابرابری و گسترش تنهایی و عدم ارتباط مورد توجه قرار گرفته است.

سعودی در مواردی مثل تولید ناخالص داخلی و بسته های حمایتی اجتماعی و متوسط طول عمر پیش بینی شده و آزادی برای تصمیم گیری در مسائل گوناگون زندگی و سخاوتمندی و مقابله با فساد پیشرفت قابل ملاحظه ای کسب کرده است.

خالد بن عبد الله البکر رییس اجرایی و سرپرست بخش بازاریابی و ارتباطات در مرکز «برنامه کیفیت زندگی» گفت «سعودی در نتیجه توجه سران کشور به افزایش کیفیت زندگی و شادی و رفاه شهروندان و مقیمان به ویژه در دوره شیوع کرونا موفق شد در گزارش شادی جهان برای ۲۰۲۱ پیشرفت کند».

او افزود «سعودی اقدامات بی سابقه ای برای مقابله با اثرات همه گیری کرونا اجرا کرد که در صدر آنها فرمان ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین را داریم. این فرمان در ارتباط با خدمات درمانی رایگان به مبتلایان کرونا حتی به مقیمان غیر قانونی در سعودی است. دسترسی رایگان به واکسن و جلوگیری از اثرات ناگوار همه گیری در بخش خصوصی از طریق کاهش یا تعویق برخی از مالیات ها و ارائه بسته های تشویقی و کمک مستقیم از دیگر اقدامات دولت سعودی در این دوره به شمار می رود».

البکر خاطر نشان کرد «همه گیری کرونا سطح و کیفیت زندگی در تمام کشورها را کاهش داده است اما دولت سعودی موفق به مهار پیامدهای کرونا و تداوم توسعه و بهبود بخش های گوناگون در کنار اجرای دستور العمل های بهداشتی شد. برای مثال بخش گردشگری موفق به اجرای برنامه های راهبردی خود با رعایت دستور العمل های بهداشتی شد. این تحول چشمگیر در جذب گردشگر داخلی و خارجی به مناطق تروریستی سهیم بود. بقیه بخش های ورزشی و فرهنگی و تفریحی و اجتماعی و امنیتی و غیره نیز توانستند کسب و کارها را با توجه به محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی پیش ببرند. برنامه های بین المللی و منطقه ای در سعودی برگزار شد. فعالیت بخش های مرتبط با کیفیت زندگی در سعودی متوقف نشد و گزینه های دیگری برای رسیدن به اهدافشان در دوره کرونا در نظر گرفتند».

این مقام سعودی یادآور شد «ترقی پرشتاب سعودی در گزارش شادی جهانی در چند سال گذشته با توجه به اعداد و ارقام سال ۲۰۲۰ -و سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹- به رغم محدودیت ها و پیامدهای شیوع کرونا گواهی است بر اینکه استراتژی (سند چشم انداز ۲۰۳۰) راهبردی به خصوص در بخش های افزایش سطح کیفیت زندگی موفق بوده است. این برنامه راهبردی زیر نظر شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و معاون رییس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی اجرا می شود. گزارش شادی جهانی یکی از مراجع اصلی برنامه کیفیت زندگی سعودی به شمار می رود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای