آلمان: ترکیه سیگنال های اشتباهی درباره حقوق بشر می فرستد

آلمان: ترکیه سیگنال های اشتباهی درباره حقوق بشر می فرستد

دوشنبه, 22 مارس, 2021 - 13:45
درگیری بین ماموران و معترضان به خروج ترکیه از کنوانسیون بین المللی برای جلوگیری از خشونت علیه زنان در راهپیمایی در استانبول (آسوشیتد پرس)

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان دوشنبه (۲۲ مارس) گفت «دولت ترکیه پس از خروج از کنوانسیون بین المللی برای جلوگیری از خشونت علیه زنان و متوقف کردن فعالیت  حزب حامی کردها موسوم به «حزب دموکراتیک خلق ها» سیگنال های اشتباه به اتحادیه اروپا می فرستد».


ماس در بدو ورود برای مشارکت در جلسه وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل افزود «چند روز پیش دیدیم که فعالیت حزب دموکراتیک خلق ها متوقف و دولت ترکیه از کنوانسیون استانبول درباره جلوگیری از خشونت خانگی و خشونت علیه زنان خارج شد. این سیگنال ها قطعا اشتباه هستند».


ماس در ادامه گفت «اما با وجود تمام اینها سیگنال هایی درباره کاهش تنش اختلافات بین ترکیه و یونان در شرق مدیترانه وجود دارد».


اتحادیه اروپا پارسال تهدید کرد که ترکیه را به دلیل دامن زدن به اختلافات چند دهه ای بین دو کشور تحریم می کند.


ماس یاد آور شد «در خصوص ترکیه باید گفت نقاط مثبت و نقاط منفی وجود دارد و باید در مورد این سیگنال های ضد و نقیض از سوی ترکیه گفتگو کنیم. تلاش برای گفتگو ادامه دارد و با مذاکره و گفتگو به بررسی مسائلی می پردازیم که گمان می رود ترکیه در مورد آنها سیگنال اشتباه ارسال می کند».


ترکیه در چند ماه گذشته با عملیات جنجالی اکتشاف گاز دست به تحرکات تحریک آمیز علیه یونان و قبرس، دو عضو اتحادیه اروپا زده است.


جوزپ بول مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست بروکسل گزارش جامعی درباره مناسبات سیاسی و اقتصادی بین اتحادیه اروپا و ترکیه ارائه داد. این گزارش به عنوان پایه و اساس برای گفتگو در نشست سران اتحادیه اروپا اواخر هفته جاری به کار می رود.


در این گزارش به گزینه های اتحادیه اروپا در صورت تداوم سیاست تقابل و رویارویی از سوی ترکیه با اروپا اشاره شده است.


طبق گزارش دوشنبه روزنامه آلمانی «زوددویچه تسایتونگ» این گزارش شامل اقدامات علیه «بخش های مهم اقتصادی در ترکیه» مثل گردشگری می شود و به ممنوعیت واردات و صادرات کالا و برخی از فناوری ها به عنوان اقدامات تنبیهی محتمل اشاره کرده است.


رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه شامگاه شنبه (۲۰ مارس) در فرمانی اعلام کرد ترکیه از کنوانسیون بین المللی برای جلوگیری از خشونت علیه زنان موسوم به کنوانسیون استانبول خارج شده است.


دفتر دادستانی کل ترکیه در آنکارا یک دعوای قضایی برای منع فعالیت حزب دموکراتیک خلق ها مطرح کرد. این دومین حزب بزرگ منتقد در پارلمان ترکیه است. دفتر دادستانی چند اتهام از جمله دست داشتن در فعالیت های تروریستی به حزب دموکراتیک خلق ها زده و خواستار ممنوعیت فعالیت سیاسی بیش از ۶۸۰ چهره سیاسی وابسته به این حزب از جمله رهبران آن مثل پروین بولدان و رییس سابق حزب صلاح الدین دمیرتاش برای ۵ سال شد. دمیرتاش از ۲۰۱۶ به این سو زندانی است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای