بن‌بست در رای اعتماد به مرد شماره سه پنتاگون

بن‌بست در رای اعتماد به مرد شماره سه پنتاگون

کالین کال به دلیل مواضع خود در قبال ایران و اسرائیل با انتقاد روبرو شده‌است
چهارشنبه, 24 مارس, 2021 - 00:45
AFP

کالین کال گزینه پیشنهادی دولت بایدن برای تصدی سمت معاونت وزارت دفاع آمریکا در امور سیاسی با موانع زیادی در کنگره روبرو است که ممکن است مانع از رای اعتماد به وی برای تصدی گری این پست شود.

کال اظهارات بحث‌برانگیز در پرونده‌های سیاست خارجی، مانند ایران و اسرائیل، و سیاست داخلی از جمله حمله به حزب جمهوری‌خواه داشته‌است که به یک مانع بزرگ در راه تأیید وی تبدیل شده‌است.

کمیته نیروهای مسلح تاکنون علی‌رغم حضور اکثریت دموکرات در آن، رسماً به تصویب انتصاب وی رای نداده‌است.

این بدان معناست که ممکن است کال حمایت برخی از دموکرات‌ها را از دست بدهد، که خط پایانی برای انتصاب وی است.

اکثریت مخالفان، وی را برای تصدی جایگاه مهم رهبری در وزارت دفاع نامناسب می‌دانند و اظهارات وی را به خاطر می‌آورند که در آن وی برای مثال در مورد قتل قاسم سلیمانی فرمانده «نیروی قدس» ایران معتقد بود که این عملیات به منافع ایالات متحده در خاورمیانه آسیب می‌رساند.

کالین کال در نشست کمیته نیروی مسلح سنای آمریکا که برای بررسی صلاحیت وی برای تصدی این مسئولیت برگزار شد، سعی در عقب‌نشینی از آن اظهارات کرد و گفت: من برای مرگ سلیمانی اشک نریختم، بلکه نگران افزایش تنش در منطقه بودم.

اما به نظر می‌رسد که این اظهارات برای رفع نگرانی افراد بدبین که از نقش قبلی وی در دولت اوباما، به عنوان مشاور امنیت ملی بایدن نیز ترس دارند، کافی نبود.

با این حال، نقش او در پرونده ایران تنها نقشی نبود که باعث مخالفت جمهوریخواهان با وی شود،

سوزان کالینز سناتور میانه‌روی جمهوریخواه اعلام کرد که به دلیل اظهارات قبلی کال در مخالفت با انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به بیت‌المقدس، به وی رای نخواهد داد.

کالینز پس از اعلام مخالفت خود گفت: «کال پس از انتقال سفارت در اسرائیل به قدس نسبت به هرج و مرج هشدار داد. در عوض، ما شاهد همگرایی تاریخی عرب‌ها و اسرائیل در سال ۲۰۲۰ بودیم».

با این وجود، رای جو منشن سناتور میانه‌رو دموکرات، به دلیل تساوی آرا دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در سنا، سرنوشت ساز سرنوشت خواهد بود.

به همین دلیل لوید آستین وزیر دفاع آمریکا در تلاش است تا منشن را ترغیب کند که از معاون آینده خود پشتیبانی کند.

اگر کال نتواند آرا مورد نیاز برای تأیید وی را به دست آورد، پس از ناکامی نیرا تاندین نامزد مدیریت دفتر اداری و بودجه کاخ سفید، بایدن دومین نامزد خود را به دلیل توییت‌های انتقادی از دست می‌دهد.

انتقاد از کال در همین‌جا متوقف نشد، بلکه سناتور بیل هگرتی عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و نماینده جمهوری‌خواه وی را به افشا و درز عمدی اطلاعات طبقه‌بندی شده از طریق توییتر متهم کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای