غافلگیری بغداد از رزمایش خیابانی شبه‌نظامیان نقابدار

غافلگیری بغداد از رزمایش خیابانی شبه‌نظامیان نقابدار

این گروه خواستار کاهش قیمت دلار شد.. تهدید الکاظمی به «قصاص»
پنجشنبه, 25 مارس, 2021 - 23:45

گروه شبه نظامی نقابدار موسوم به «ربع الله» (ربع در لهجه عراقی به معنی جماعت یا دوستان) روز پنج شنبه، در خیابان‌های بغداد اقدام به قدرت نمایی با خودروهای حامل سلاح کرد؛ گروهی که گفته می‌شود بخشی از شبه نظامیان «کتائب حزب الله» طرفدار ایران است.

عناصر این گروه، خودروهایشان را که حامل سلاح‌های سبک و نیمه سنگین، راکت انداز و تجهیزات نظامی دیگری بود به خیابان‌ها آورده و در میان نیروهای امنیتی عراق که همانند شهروندان عادی نظاره گر این صحنه بودند، اقدام به بستن برخی از جاده‌های اصلی و فرعی کردند.

در میان سکوت قابل توجه مقامات رسمی در مورد رژه شبه نظامیان مسلح، که با محکومیت و انتقاد گسترده‌ای روبرو شد، سرتیپ تحسین الخفاجی سخنگوی ستاد عملیات مشترک عراق گفت: «ما از کلیپ‌های منتشر شده در مورد رژه نظامی در شبکه‌های اجتماعی شگفت زده شدیم و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی شروع به کشف دلایل آن کردند». الخفاجی همچنین از پایان نمادهای مسلحانه در پایتخت خبر داد.

الحشد الشعبی نیز در بیانیه ای آورده‌است: «به‌طور قاطع هرگونه اقدام نظامی نیروهای الحشد الشعبی در پایتخت را آنگونه که در برخی رسانه‌ها ذکر شده را تکذیب می‌کنیم».

این بیانیه افزوده‌است: «تحرکات نیروهای الحشد الشعبی ذیل اوامر فرمانده کل نیروهای مسلح و با هماهنگی فرماندهی عملیات مشترک صورت می‌پذیرد. نام گذاری تیپ‌های الحشد الشعبی با عدد و رقم است و نام دیگری ندارند و فرماندهی این تیپ‌ها نیز نام‌های شناخته شده‌ای دارند».

در حالی که تفسیرها در مورد اهداف پشت رژه «ربع الله» در بغداد ضد و نقیض بوده‌است، این شبه نظامیان در بیانیه ای، نسبت به عدم پاسخگویی دولت به چهار مسئله از جمله «پیام تهدید آمیز» به ایالات متحده آمریکا هشدار دادند.

آنها شبه نظامیان نقابدار خواستار کاهش قیمت دلار آمریکا در مقابل دینار عراق شدند. همچنین نسبت به تخصیص سهم بودجه اقلیم کردستان از بودجه مالی و به طرف‌های سیاسی که از قصد تصویب بودجه را برای دستیابی به منافع خود به تعویق می‌اندازند، هشدار دادند.

مقتدی صدر رهبر جریان صدر در توئیتی به این رژه واکنش نشان داد و گفت: یکی از گروه‌های شبه نظامی برای مسئله ای مانند سیاست ارزی به رژه نظامی مسلحانه و استقرار گسترده در پایتخت عزیز، بغداد متوسل شده‌است.

مقتدی صدر در توئیت خود گفته‌است که تصمیم افزایش قیمت دلار در برابر دینار دارای زیان‌ها و فوائدی است لذا تصمیم‌گیری در این مسئله را به اصحاب تخصص واگذار شود و نباید مردم خیلی از این سیاست‌ها آسیب ببینند.

مقتدی صدر و فراکسیون مورد حمایتش در پارلمان موسوم به «سائرون» از مهمترین گروه‌های سیاسی – پارلمانی موافق کاهش نرخ دینار در برابر دلار در عراق هستند.

صدر همچنین آورده‌است: «این گروه‌ها که دست به رزمایش زده‌اند اگر به نیروی‌های الحشد الشعبی وابسته اند؛ لازم است الحشدالشعبی آنان را بازخواست کند و اگر هم به آنها مربوط و منتسب نیست، پس بایستی از آن اعلام برائت کند».

سرایا السلام گروه مسلح وابسته به جریان صدر حدود ۵۰ روز پیش در شهرهای مذهبی و پایتخت عراق با حمل سلاح در انظار عمومی دست به رزمایش زده‌است. مسئله ای که اعتبار سخنان صدر را زیر سؤال می‌برد و وی و جریان او را در معرض انتقادات گسترده قرار می‌دهد.

سوای مسئله نرخ ارز، برخی از دیدگاه‌های در عراق معتقدند که رزمایش خیابانی شبه نظامیان «ربع الله» وابسته به «کتائب حزب الله» با هدف «برهم زدن فضای اجلاس عربی که نخست وزیر الکاظمی را با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و ملک عبدالله پادشاه اردن، شنبه آینده، گردهم می‌آورد، تا به ایجاد احساس ناامنی در بغداد بپردازند».

برخی منابع نزدیک به دولت عراق می‌گویند که تهران از نزدیک شدن روابط عراق، مصر و اردن بسیار آشفته‌است، بنابراین نیروهای شبه نظامی خود را در بغداد به منظور ایجاد بی‌ثباتی در این کشور سوق داد و هدف آن تأثیرگذاری بر هرگونه ایجاد روابط احتمالی میان عراق و کشورهای عربی است.

یک منبع نزدیک به دولت الکاظمی تأکید می‌کند که الکاظمی «از همه ابعاد و حرکات شبه نظامیانی که می‌خواهند او را به سمت خونریزی بکشانند، آگاه است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای