بهبود وضعیت اعتباری عراق؛ پروژه اتصال برق به اردن در حال انجام است

بهبود وضعیت اعتباری عراق؛ پروژه اتصال برق به اردن در حال انجام است

پنجشنبه, 25 مارس, 2021 - 12:30
موسسه رتبه بندی فیچ وضعیت اعتباری عراق را به با ثبات تغییر داد (فرانس پرس)

موسسه رتبه بندی اعتباری فیچ ارزیابی خود درباره وضعیت اعتباری عراق را از «بی منفی» به «با ثبات» تغییر داد.


این ارزیابی بیانگر این است که ذخایر ارزی عراق کمتر از آنچه پیش بینی می شد کاهش یافته است.


به گزارش رویترز تکیه به واردات کالاهای اولیه و ضعف حکومتداری خوب و افزایش سطح ریسک سیاسی و نظام بانکی توسعه نیافته از جمله موانع در مسیر بهبود وضعیت اعتباری عراق است.


فیچ پیش بینی کرده که نسبت بدهی عراق به تولید ناخالص داخلی در ۲۰۲۱ به ۷۴ درصد برسد و رفته رفته در مسیر ۸۰ درصد در میان مدت حرکت کند.


این موسسه اعتبار سنجی افزود که ریسک سیاسی داخلی و خارجی در رتبه اعتباری عراق سهیم است و پیش بینی می شود ذخایر ارزی در ۲۰۲۱ با توجه به افزایش قیمت نفت و کاهش کسری تراز تجاری عراق ثابت باقی می ماند.


از سوی دیگر، احمد العبادی سخنگوی وزارت برق عراق گفت «کمپانی آمریکایی جنرال الکتریک پروژه اتصال شبکه های برق عراق و اردن را انجام می دهد که از این طریق ۱۵۰ میگاوات برق به عراق صادر شود».

العبادی در گفتگوی رسانه ای خاطر نشان کرد «اتصال شبکه های برق کشورهای همسایه از جمله پروژه های کلیدی ومهم است که برق در اختیار عراق قرار می دهد و عراق را به یک مسیر اصلی حمل و نقل و عبور منابع انرژی از شرق به غرب و از جنوب به شمال تبدیل می کند».


او اظهار کرد «دولت عراق نقاط اتصال بین خطوط انتقال برق را مشخص و شناسایی کرده است. این پروژه کلیدی توسط شرکت جنرال الکتریک برای ۲۶ ماه اجرا می شود و ۱۵۰ مگاوات برق در اختیار عراق قرار می گیرد».


العبادی توضیح داد «پروژه یاد شده پس از تصویب قانون بودجه کلی فدرال عراق برای سال جاری آغاز می شود. این قانون سنگ بنای پروژه وصل برق بین عراق و اردن و مصر است».


این مقام عراق یادآور شد «دولت عراق فعالیت پروژه اتصال برق بین عراق و کشورهای خلیج برای دریافت ۵۰۰ مگاوات پس از وقفه به دلیل شیوع کرونا و بحران اقتصادی در جهان را از سر گرفت. دولت عراق طرح گشایش دفاتر برای هیات خلیجی تنظیم کننده پروژه اتصال برق را تصویب کرد و این پروژه اجرا می شود».


او توضیح داد «۸۰ درصد کار اتصال برق در خاک عراق انجام شده است و فاز نخست این پروژه اگر بنا به برنامه زمانی اعلام شده پیش برود در تابستان ۲۰۲۲ به بهره برداری می رسد».


عراق و سعودی درباره تبادل برق توافق کرده اند. عراق اینک برای تامین برق هزار و ۲۰۰ مگاوات برق از ایران وارد می کند.


عراق سال های متمادی با مشکل تامین برق مواجه است.


از سوی دیگر، پارلمان عراق در بیانیه ای اعلام کرد که با قرارداد ۴۸۰ میلیون دلاری بین دولت عراق و شلمبرژه برای حفاری ۹۶ چاه نفتی در جنوب کشور موافقت کرده است.


تقریبا تمام درآمدهای دولتی در عراق، بزرگ ترین تولید کننده نفت اوپک از طریق صادرات نفت تامین می شود.


وزارت نفت عراق پیشتر از افزایش صادرات نفت کشور به ۲.۹۶ میلیون بشکه در روز در فوریه خبر داد.


این وزارتخانه افزود «۲.۸۲۵ میلیون بشکه در روز در فوریه از طریق بنادر بصره در جنوب عراق صادر شده که نسبت به ماه ژانویه ۲.۷۷ میلیون بشکه در روز بیشتر است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای