سایه سنگین شکاف غرب و روسیه بر «کنفرانس بروکسل»

سایه سنگین شکاف غرب و روسیه بر «کنفرانس بروکسل»

تعهدات «میلیارد دلاری برای حمایت از سوری‌ها».. آلمان بزرگترین حامی مالی مردم سوریه
چهارشنبه, 31 مارس, 2021 - 00:30

اختلاف بین آمریکا و کشورهای غربی از یک سو و روسیه از طرفی دیگر، بر کنفرانس بین‌المللی جمع‌آوری کمک برای کشور بحران زده سوریه، در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا سایه انداخت.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در افتتاحیه این کنفرانس مجازی که به میزبانی مشترک سازمان ملل و اتحادیه اروپا و با حضور مقامات کشورهای عربی برگزار شد، گفت: «من از شما دعوت می‌کنم به ما کمک کنید تا نیازهای روزافزون را برآورده کنیم و تعهدات مالی و بشردوستانه خود را افزایش دهیم».

گوترش افزود: «در جنگ داخلی سوریه پس از ده سال، میلیون‌ها سوری دچار مرگ، ویرانی و فقر شده‌اند. اوضاع در سوریه بدتر شده‌است».

وی تأکید کرد، «نیمی از خانواده‌ها منابع درآمد خود را از دست دادند. از هر ۱۰ سوری ۹ نفر در فقر به سر می‌برند».

در ادامه، شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی گفت: از زمان آغاز بحران، پادشاهی برای جلوگیری از شیوع و تشدید فاجعه مردم سوریه تلاش‌های علنی و غیرعلنی کرده‌است.

شاهزاده فیصل بن فرحان همچنین خواستار توقف دخالت‌های ایران و شبه نظامیان وابسته به آن در سوریه و همچنین توقف تلاش‌های تهران برای تغییر ترکیب جمعیتی و فرقه‌ای در سوریه شد و گفت: این رفتار به طولانی شدن بحران و پیچیدگی آن می‌انجامد، بنابراین ایران و تمام نیروهای وابسته به آن باید از مناطق سوریه خارج شوند.

در پایان این کنفرانس، از تأمین حدود ۶٫۴ میلیارد دلار از جمله ۴٫۴ میلیارد دلار برای سال ۲۰۲۱ به منظور حمایت از سوری‌ها در داخل کشورشان و کشورهای همسایه اعلام شد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای از تخصیص ۵۹۶ میلیون دلار از طرف ایالات متحده خبر داد.

ریچارد آلبرایت نماینده معاون اول دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در دفتر جمعیت، پناهندگان و مهاجرت گفت: «ما در تلاش هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که کمک‌های بشردوستانه به دست مردم سوریه می‌رسد و ما از نزدیک نحوه تحویل و مسائل دسترسی در داخل سوریه را کنترل می‌کنیم. ما به رژیم سوریه اجازه دسترسی به آنها را نمی‌دهیم و همچنین سازمان ملل متحد نیز به آنها اجازه نمی‌دهد».

از سوی دیگر، سرگئی ورشینین معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد در رد دعوت دمشق به کنفرانس «تردیدهایی در مورد مفید بودن آن ایجاد می‌کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای