بیانیه سعودی و عراق: تأکید بر همکاری و هماهنگی در زمینه‌های سیاسی، نظامی و امنیتی

بیانیه سعودی و عراق: تأکید بر همکاری و هماهنگی در زمینه‌های سیاسی، نظامی و امنیتی

تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری مشترک با ۳ میلیارد دلار سرمایه
پنجشنبه, 1 آوریل, 2021 - 00:45

رهبران سعودی و عراق در بیانیه مشترکی بر همکاری دوجانبه در زمینه‌های مختلف و اجرای توافقات و تفاهم‌نامه‌های حاصل‌شده بین دو کشور تأکید کردند.

این بیانیه که پس از مذاکرات رسمی شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق، در ریاض منتشر شد، از وزارتخانه‌ها و مقامات ذیربط در دو کشور خواست تا تلاش بیشتری برای اتمام سریع و اجرای این توافق‌نامه‌ها انجام دهند.

طرفین نتایج دیدار مجازی خادم حرمین شریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز و نخست‌وزیر عراق و توجه دو طرف به تحکیم روابط بین پادشاهی و عراق و تقویت کار شورای هماهنگی دوجانبه را تحسین کردند.

در این بیانیه آمده‌است که در جلسه رسمی مذاکرات ولیعهد سعودی و الکاظمی، به چشم‌اندازهای همکاری دوجانبه و راه‌های تقویت آنها در همه زمینه‌ها پرداخته شده‌است.

همچنین در مورد موضوعات مورد توجه دو کشور در صحنه‌های منطقه ای و بین‌المللی در راستای حمایت و تقویت امنیت و ثبات در منطقه و جهان تبادل نظر شد.

آنها با ابراز خرسندی از سطح همکاری و هماهنگی بین دو کشور، بر عزم خود برای ادامه و تعمیق جنبه‌های همکاری و هماهنگی بین آنها و تأمین منافع مشترک در زمینه‌های مختلف، به ویژه سیاسی، امنیتی، نظامی، تجاری، سرمایه‌گذاری، فرهنگی و گردشگری تأکید کردند.

دو طرف همچنین ضمن قدردانی از دستاوردهای شورای هماهنگی عراق و سعودی و توافقات و تفاهم نامه‌های حاصل از آن و اهمیت سوق دادن وزارتخانه‌ها و مقامات مربوطه برای پیگیری و اجرای جنبه‌های همکاری به منظور امکان سرمایه‌گذاری مطلوب و همبستگی در مواجهه با چالش‌های مشترک را تجلیل کردند.

آنها همچنین بر ادامه همکاری و هماهنگی مشترک در مقابله با تهدید افراط گرایی و تروریسم به عنوان تهدیدی برای کشورهای منطقه و جهان از طریق تبادل کارشناسان و تجارب بین مقامات و مراکز امنیتی ذیربط در دو کشور تأکید کردند.

آنها همچنین توافق کردند که از تلاش‌های عراق در همکاری با ائتلاف بین‌المللی برای مقابله با سازمان تروریستی داعش، پشتیبانی کنند.

دو طرف همچنین بر اهمیت همکاری مشترک در تأمین امنیت مرزهای دو کشور تأکید کردند.

دو طرف توافق کردند که یک صندوق مشترک سعودی و عراقی با سرمایه سه میلیارد دلاری به عنوان کمک سعودی در ارتقای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های اقتصادی در عراق به نفع اقتصاد دو کشور، با مشارکت بخش خصوصی در هر دو طرف ایجاد شود.

همکاری در زمینه‌های انرژی و انرژی‌های تجدید پذیر، اجرا و تسریع برنامه اقدام مشترک، تحت چتر شورای هماهنگی سعودی و عراق، و ادامه همکاری و هماهنگی مواضع در حوزه نفت، در محدوده کار سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و توافق‌نامه (اوپک +) از دیگر توافقات صورت گرفته در این نشست است.

به طوری که این توافقات به ثبات بازارهای جهانی نفت، تکمیل پروژه اتصال شبکه برق، تقویت هماهنگی در زمینه پشتیبانی متقابل در چارچوب دیپلماسی چندجانبه، افزایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های سعودی و دعوت از آنها برای گسترش فعالیت‌هایشان در عراق و در زمینه‌های مختلف و در تلاش برای بازسازی خواهد انجامید.

در این بیانیه آمده‌است که عراق از مشارکت و قبول تعهد مالی سعودی در کنفرانس کویت برای بازسازی عراق، که در طی دوره ۱۲ تا ۱۴ فوریه ۲۰۱۸ برگزار شد قدردانی کرد و توافق شد که بین دو طرف در مورد ابزارها و جنبه‌های پشتیبانی فوق‌الذکر هماهنگی شود.

عراق همچنین اقدامات سعودی در زمینه مقابله با بیماری همه گیر کرونا (Covid-19) در عراق و کمک به این کشور را ارج نهاد.

عراق در ادامه اعلامیه ولیعهد سعودی دربارهٔ طرح سعودی سبز و طرح خاورمیانه سبز، که به زودی راه اندازی می‌شود، را خوب توصیف

و بر همکاری با پادشاهی برای تحقق اهداف آنها تأکید کرد.

در این بیانیه از امضای توافق‌نامه‌های دو جانبه شامل «توافق‌نامه جلوگیری از مالیات مضاعف، توافق‌نامه همکاری در زمینه برنامه‌ریزی توسعه برای تنوع اقتصادی و توسعه بخش خصوصی و توافق‌نامه برای تأمین مالی صادرات سعودی» خبر داد.

علاوه بر این، دو تفاهم نامه همکاری شامل «تفاهم نامه همکاری بین شبکه رسانه ای عراق و سازمان رادیو و تلویزیون سعودی و تفاهم نامه همکاری بین دار ملک عبدالعزیز در سعودی و دار الکتب و اسناد ملی در عراق» امضا شد.

در سطح موضوعات منطقه ای نیز، دو طرف توافق کردند که همکاری، هماهنگی و تبادل نظر دربارهٔ موضوعات مورد توجه دو کشور در عرصه‌های منطقه ای و بین‌المللی را افزایش دهند، به گونه ای که به حمایت و تقویت امنیت و ثبات در منطقه و لزوم دور نگه داشتن آنها از تنش‌ها و عوامل آنها و تلاش مشترک برای ایجاد پایه‌های امنیت و ثبات پایدار منجر شود.

دو طرف بر امنیت، ایمنی و ثبات منطقه تأکید کردند و از همه کشورهای همسایه خواستند که به اصول حسن همجواری، منافع مشترک و عدم مداخله در امور داخلی کشورها پایبند باشند.

 در این زمینه، نخست‌وزیر عراق حمایت خود را از ابتکار پادشاهی عربی سعودی برای پایان دادن به بحران یمن اعلام کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای