رایزنی‌های سعودی، روسیه و فرانسه دربارهٔ محیط‌زیست

رایزنی‌های سعودی، روسیه و فرانسه دربارهٔ محیط‌زیست

شاهزاده محمد بن سلمان در مورد ابتکار سبز با پوتین و مکرون گفت‌وگو کرد* بریتانیا از تلاش‌های پادشاهی برای مقابله با آلودگی محیط‌زیست حمایت می‌کند
پنجشنبه, 1 آوریل, 2021 - 18:45

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه، دربارهٔ چالش‌های زیست‌محیطی جهان و پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی آن گفتگو کرد.

وی طی در تماس‌های تلفنی جداگانه با روسای جمهور روسیه و فرانسه، «اقدامات خاص مندرج در اعلامیه سعودی سبز و طرح خاورمیانه سبز را بررسی کرد تا با استفاده از برنامه‌های جنگل کاری و استفاده از انرژی پاک با روش‌های مدرن و ابتکاری و فناوری‌های جدید این چالش‌ها را برطرف کند».

پوتین و مکرون همچنین تأکید کردند که این طرح یکی از بلند پروازانه‌ترین اقدامات جهانی از نظر اصلاح اراضی تخریب شده و کاهش سطح انتشار کربن است.

آنها از طرح‌های سعودی استقبال کردند و برای انجام تلاش‌های خود جهت حمایت از این طرح‌ها و دستیابی به اهداف آن ایراز علاقه‌مندی کردند.

در همین زمینه، دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا، از کشت ۱۰ میلیارد اصله درخت در پادشاهی عربی سعودی طی دهه‌های آینده، در چارچوب طرح سعودی سبز و خاورمیانه سبز، تمجید و تحسین کرد.

دومینیک راب اعلام کرد که کشورش از طرح سعودی برای کاشت ۱۰ میلیارد درخت، مبارزه با آلودگی و حفظ حیات دریایی به عنوان یک گام مهم در بلندپروازی‌های آب و هوایی خود قدردانی می‌کند.

وزیر خارجه بریتانیا افزود: «ما به عنوان رئیس دوره ای بیست و ششمین کنفرانس تغییرات اقلیمی، با سعودی همکاری خواهیم کرد تا از تلاش‌های آنها برای محافظت از کره زمین حمایت کنیم».

بریتانیا پیشتر از هر دو طرح استقبال کرده بود. جیمز کلیورلی وزیر مشاور بریتانیا در امور خاورمیانه و آفریقا در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «تعهد پادشاهی عربی سعودی، در مورد اقدامات آب و هوایی، از طریق اعلام طرح سعودی سبز و خاورمیانه سبز، یک تعهد مثبت است».

کلیورلی افزود که بریتانیا برای تأمین رشد سبز با رهبری سعودی همکاری نزدیک خواهد کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که سعودی برای همکاری در بیست و ششمین اجلاس تغییرات اقلیمی که در بریتانیا برگزار می‌شود، همکاری کند.

از سوی دیگر، مجموعه سرمایه‌گذاری و توسعه کشاورزی جهان عرب، که در خارطوم مستقر است، از ابتکار ولیعهد سعودی استقبال کرد و گفت که این دو طرح مسئولیت بالای رهبری پادشاهی را بیان می‌کنند.

به گفته این مجموعه، این بزرگترین و بی‌سابقه‌ترین برنامه احیای جنگلها در جهان است که تأثیرات مثبت فوق‌العاده ای روی همه بخش‌ها و بقیه جهان خواهد داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای