نمایشگاه کتاب ها و نسخه های خطی نادر در بغداد

نمایشگاه کتاب ها و نسخه های خطی نادر در بغداد

جمعه, 2 آوریل, 2021 - 19:00

نمایشگاه کتاب ها و نسخه های خطی نادر «میراث و همه گیری ها» در بغداد در ۴ آوریل آغاز و در آن اسنادی که گمان می رود متعلق به یک هزار سال پیش هستند به نمایش گذاشته می شود.

احمد العلیاوی مدیر کل سازمان انتشارات و اسناد وزارت فرهنگ و گردشگری و آثار باستانی عراق در گفتگو با روزنامه دولتی الصباح که پنجشنبه (۱ آوریل) منتشر شد گفت «این نمایشگاه روزی برگزار می شود که توسط وزیران فرهنگ کشورهای عربی در ۲۰۱۳ به عنوان روز آثار خطی عربی نامیده شد. قرار شد که هر ساله در چنین روزی نمایشگاه ها و گالری های اسناد و آثار خطی در تمام کشورهای عربی برگزار شود».

نمایشگاه امسال با عنوان «میراث فرهنگی و همه گیری» برگزار می شود و اقدامات حفظ و نگهداری اسناد و آثار خطی و جلوگیری از از بین رفتن آنها مورد توجه قرار می گیرد.

این مقام عراقی افزود «در چنین روزی اسناد و آثار خطی به عنوان گنجینه های عظیم و حافظه جمعی مردم مورد توجه قرار می گیرد و آثار خطی به وفور در عراق وجود دارد».

العلیاوی اظهار کرد «سمیناری در حاشیه نمایشگاه با حضور حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری و آثار باستانی عراق و شماری از نمایندگان نمایندگی های دیپلماتیک عربی و خارجی از جمله وزیر خارجه سوئیس و پژوهشگران و محققان و دانشجویان علاقمند برگزار می شود».

او یادآور شد «آثار خطی متعدد درباره فقه و ادبیات و شعر و زبان و سیاست و تصوف به زبان های عربی و ترکی و فارسی و سریانی و عبری و انگلیسی و فرانسوی و آلمانی در این گالری به نمایش گذاشته می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای