الکاظمی: سعودی نقش مهمی در ایجاد ثبات در منطقه دارد.. و عراق نقطه آغازی برای حمله به آن نخواهد بود

الکاظمی: سعودی نقش مهمی در ایجاد ثبات در منطقه دارد.. و عراق نقطه آغازی برای حمله به آن نخواهد بود

وی بر لزوم مقابله با «سلاح غیرقانونی» تأکید کرد و گفت که روابط با کردها «در دوران طلایی به سر می‌برد»
پنجشنبه, 1 آوریل, 2021 - 22:45
نخست‌وزیر عراق و هیئت همراهش مناسک حج عمره را ادا کردند (واس)

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق با اشاره به اهمیت حضور کشورهای عربی در خاک این کشور گفت که «حضور سعودی نقش به سزایی در ثبات منطقه و عراق خواهد داشت».

الکاظمی که اخیراً به سعودی سفر کرده بود، در گفت‌وگو با روزنامه‌نگاران و در حضور روزنامه «الشرق الاوسط»، تجربه سعودی در روابط با کشورش را «به خاطر علاقه نسبت به عراق و ثبات آن» تحسین کرد و گفت: «من یقین دارم که حضور سعودی در سطح اقتصادی، همکاری سیاسی و تبادل نظر نقش بسزایی در ثبات منطقه خواهد داشت».

الکاظمی سیاست خارجی دولت عراق را موفق ارزیابی و با اشاره به «عبور از موانع» در روابط خارجی توضیح داد: «ما در یک دوره کوتاه موفق شدیم به کشوری تبدیل شویم که روابط بسیار خوبی با اروپا، آمریکا، ایران و ترکیه و روابط عالی با سعودی داشته باشد».

وی تأکید کرد که «سعودی در وجدان عراقی‌ها حضوری واقعی دارد.. من همیشه نمونه بصره بین سعودی و عراق را به یاد می‌آورم، و آنچه را که هنگام برگزاری مسابقه فوتبال با تیم ملی سعودی شاهد آن بوده‌ام، به طوری که تماشاگران تیم ملی سعودی را تشویق می‌کردند».

وی در مورد مبادلات تجاری پس از افتتاح بندر جدید در عرعر بین دو کشور، گفت که پادشاهی «از نظر سرمایه‌گذاری در تجارت، کشاورزی و صنعت تجربه دارای خبره و تجربه است.. امید و برنامه‌ریزی این است که مبادلات تجاری با سعودی در سطوح و تعداد مناسب با شان مردم دو کشور و در راستای خدمت به بودجه‌های ریاض و بغداد باشد».

الکاظمی با اشاره به فضای رسانه ای در عراق گفت: «متأسفانه، هر گاه کسی سخنی فرقه‌گرایانه را فریاد بزند این برداشت ایجاد خواهد شد که این جو عمومی عراق است در حالی که این درست نیست. جو حاکم در عراق مبتنی بر مدارا و آمادگی برای کامل کردن یکدیگر است».

او به چالش‌های پیش روی دولتش اشاره کرد و گفت: «مشکلات در مناطقی است که یک سری گروه‌های جنایتکار و تبهکار دارای سلاح حضور دارند، این‌ها یک تهدید هستند».

نخست‌وزیر عراق بر تلاش برای «خنثی کردن گروه‌های مسلح خارج از چارچوب دولت» تأکید کرد و گفت: «گروهی از جوانان هیجان‌زده در عراق هستند که می‌خواهند با سلاح‌های غیرقانونی مبارزه کنند به گونه‌ای که منجر به برخورد یا جنگ داخلی شود که ما این اجازه را نمی‌دهیم».

وی در ادامه از مبارزه با فساد در کشورش سخن گفت و تأکید کرد که به تلاش خود در راستای این امر ادامه می‌دهد».

او اظهار کرد که از زمان انتخابش به عنوان نخست‌وزیر، کمیته ای برای مبارزه با فساد تشکیل داده که موفق به کنترل اوضاع شده‌است.

وی خاطرنشان کرد که «سوءمدیریت نوعی فقدان برنامه توسعه را در کشورش ایجاد کرده‌است».

به گفته او، کاهش قیمت نفت «یک بحران واقعی ایجاد کرد و همه انتظار فروپاشی دولت را داشتند.. سپس همه‌گیری کرونا یک چالش دیگری بود».

در ادامه وقتی از الکاظمی در مورد گفت وگوی راهبردی با آمریکا و احتمال عقب‌نشینی کامل نیروهای نظامی این کشور از عراق سؤال شد، پاسخ داد که هدف این گفت وگوها با ایالات متحده «تنظیم مجدد روابط بغداد و واشینگتن» است.

الکاظمی افزود: «عراق تجربه جنگ با داعش را پشت سر گذاشته‌است و دیگری نیازی به حضور نیروهای عملیاتی آمریکا نیست، اما در زمینه همکاری اطلاعاتی، آموزش آنها و افزایش توانایی نیروها، به ایالات متحده نیاز مبرمی داریم».

الکاظمی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش به روابط خوب بغداد و اربیل اشاره کرد و با ذکر دوستی‌های خود با شخصیت‌های کُرد گفت: «اکنون به رغم همه چالش‌ها، ارتباط بین عراق و اقلیم دوران طلایی خود را سپری می‌کند».

وی دربارهٔ ثبات سیاسی در عراق گفت: «چالش‌ها دشوار هستند و عراق همچنان با برخی چالش‌ها دست و پنجه نرم می‌کند مثل مسئله سلاح غیرقانونی».

وی با تأکید بر این که کشورش «محصول شرایط دشوار است»، گفت که رژیم‌هایی که قبلاً «مترقی» خوانده می‌شدند به جنگ‌های داخلی رسیده‌اند، همان‌طور که در سوریه، لیبی و عراق اتفاق افتاد «و این قلب را به شدت آزار می‌دهد».

وی ادامه داد: «عراق از سال ۱۹۵۸ همواره شاهد خونریزی داخلی یا خارجی مانند جنگ با ایران یا کویت بوده و از آن زمان شرایط کشور با تحریم‌ها، سخت‌تر هم شده‌است».

وی معتقد است که «عراق کشوری است که بیشترین تجربه را در جنگ‌ها دارد.. و یک ویژگی (تمرکز) بر روی پدیده مذهبی در جامعه عراق وجود دارد و احزاب مذهبی و صدام حسین مسئول آن هستند».

وی توضیح داد که «پدیده ای وجود دارد که صدام باعث آن شد و موجب توهین به دین اسلام شد، هنگامی که او برای فرار از شکست خود در جنگ کویت، یک کار دینی را آغاز کرد و مفهوم ملی را به دینی تغییر داد، به طوری که از دین به گونه ای بهره ببرد که آن را از اهداف والایش فاصله بیندازد».

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «آنچه که پس از سال ۲۰۰۳ رخ داده‌است، بی‌اعتمادی که در پی نظام سیاسی شکننده موجود حاصل شده، جنگ فرقه‌ای و عدم برابری و مساوات بین ملت، باعث جنگ‌های عبثی شده‌است که نتیجه آن آوارگی و پناهندگی عراقی‌ها بوده‌است. ضمن اینکه سرنوشت عده ای نیز مشخص نیست».

الکاظمی همچنین در اظهاراتی به خبرگزاری فرانسه گفته‌است: کشورش نقطه‌ای برای آغاز حملات علیه سعودی نخواهد بود.

الکاظمی در مورد گروه مسلح ناشناخته ای که مسئولیت حمله به ریاض با هواپیمای بدون سرنشین را برعهده گرفته‌است، گفت: آنچه که این گروه مسلح اعلام کرد «درست نیست».

وی تأکید کرد که این حمله از عراق انجام نشده‌است. وی با بیان این که «در مورد صحبت دربارهٔ حملات از عراق، هیچ حمله ای صورت نگرفته‌است»، گفت: «برخی تلاش دارند تا اتهاماتی را برای صدمه زدن به روابط وارد کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای