«استقلال عراق از ایران» برای آمریکا یک اولویت است

«استقلال عراق از ایران» برای آمریکا یک اولویت است

پرایس: ما مشتاقانه منتظر تمدید همکاری با بغداد هستیم
شنبه, 3 آوریل, 2021 - 13:00

ایالات متحده امیدوار است که عراق در زمینه‌های انرژی و سایر منابع اقتصادی خودکفا شده و استقلال خود از ایران بازیابد، واشنگتن همچنین برای تقویت همکاری و توسعه روابط با عراق، جهت رسیدن بغداد به استقلال ابراز تمایل کرد.

ند پرایس ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد ایالات متحده در زمینه مشارکت خود با دولت عراق توافق‌نامه‌هایی که در گفت وگوهای استراتژیک گذشته منعقد کرده را مد نظر قرار می‌دهد و منتظر تجدید همکاری و دستیابی به موفقیت در گفت و گوی استراتژیک پیش رو بین دو کشور است که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود.

پرایس تأکید کرد که بسیاری از توافق‌نامه‌های انرژی که دولت عراق با برخی دیگر از کشورها امضا کرده‌است، سرانجام به وی اجازه می‌دهد تا خودکفایی خود را در زمینه انرژی توسعه دهد، «و ما امیدواریم که این توافقات به وابستگی عراق به ایران پایان دهد».

وی گفت که تمدید معافیت عراق از تحریم‌های ایران در بخش انرژی با هدف تقویت خودکفایی عراق در این عرصه انجام می‌شود.

وی افزود: تمدید معافیت‌ها برای یک دوره ۱۲۰ روزه به این معناست که ما معتقدیم ممکن است ظرف ۱۲۰ روز دولت عراق اقدامات هدفمندی را برای افزایش خودکفایی انرژی و کاهش وابستگی آن به انرژی گران‌قیمت ایران انجام دهد و مشارکت استراتژیک با دولت عراق مهم است.

پرایس با تأکید بر این که دولت جو بایدن در پی تقویت شراکت با عراق در مرحله پیش رو است، گفت: «ما مشتاقانه منتظر جلسه بعدی هستیم، این مشارکتی است که به نفع دو کشور خواهد بود. این چیزی است که ما به دنبال تعمیق آن در روزها، هفته‌ها و سال‌های آینده هستیم».

پیشتر جن ساکی سخنگوی کاخ سفید گفته بود «ما منتظر تمدید گفت و گوی استراتژیک خود با دولت عراق طی ماه آوریل هستیم. این فرصت مهمی برای بحث در مورد منافع مشترک ما در طیف وسیعی از حوزه‌ها از امنیت گرفته تا فرهنگ، تجارت و اقلیم خواهد بود».

وی افزود که گفت و گوی بین دو کشور شامل تدوین راهکاری برای آموزش نیروهای عراقی و ارائه توصیه‌های لازم به آنها جهت جلوگیری از احیای دوباره گروه تروریستی داعش است.

پیش از آن، متیو تولر سفیر آمریکا در عراق طی یک نشست مجازی در خصوص روابط عراق و آمریکا گفته‌است که شکست داعش اولویت آمریکا در عراق است و علی‌رغم ضربه سنگینی که تروریست‌ها متحمل شده‌اند این مبارزه ادامه دارد و نیروهای آمریکا بنا به دعوت دولت عراق در این کشور حضور دارند تا به نیروهای عراقی در مبارزه با تروریسم مشورت داده و آن‌ها را مسلح کنند.

وی تأکید کرد که «انتخابات آینده عراق نقطه عطفی در دموکراسی عراق است و نظارت مؤثر بین‌المللی بر انتخابات در افزایش اعتماد به روند انتخابات مفید خواهد بود. این مسئله مانع از تکرار مشارکت اندک در انتخابات ۲۰۱۸ شد، که منجر به ورود احزاب همسو با ایران در مجلس نمایندگان شد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای