جناح‌های مسلح عراقی خواستار بسته شدن پایگاه‌های «عین الاسد» و «حریر» شدند

جناح‌های مسلح عراقی خواستار بسته شدن پایگاه‌های «عین الاسد» و «حریر» شدند

الخزعلی: عملیات علیه آمریکایی‌ها «ادامه خواهد یافت»
شنبه, 3 آوریل, 2021 - 13:30
AP

قیس الخزعلی دبیرکل «عصائب اهل الحق» در عراق اعلام کرد که «عملیات مقاومت» برای از بین بردن همه پایگاه‌های نظامی آمریکایی در عراق، ادامه خواهد یافت.

در حالی که بغداد و واشینگتن در حال آماده‌سازی برای شروع دور بعدی گفت و گوی استراتژیک بین دو کشور در ماه مه با هدف بازگشت به مرحله قبل از ۲۰۱۴ هستند، فراخوان الخزعلی برای تخلیه دو پایگاه اصلی در عراق که آمریکایی‌ها در آن حضور دارند مطرح شده‌است.

آمریکایی‌ها در پایگاه عین الاسد در استان الانبار در غرب عراق و پایگاه «حریر» در اربیل در منطقه کردستان حضور دارند.

الخزعلی در کنفرانس سالانه عشایر جنوب در شهرستان سوق الشیخ در استان ذی قار گفت «دولت باید در حد مسئولیت باشد و باید شجاع باشد و باید منعکس کننده اراده این افراد بزرگ و منعکس کننده تصمیم پارلمان باشد».

وی افزود: «ما به عنوان جناح‌های مقاومت اسلامی، تأکید می‌کنیم که برای پایان دادن به اشغال نظامی و از بین بردن تمام حضور آن و پایگاه‌های نظامی آمریکا دست به سلاح می‌بریم؛ پایگاه‌هایی که هرگز خواهان خیر برای عراق نیستند و فقط به دنبال تحقق منافع رژیم صهیونیستی هستند».

در حالی که پیشتر آتش‌بس بین آمریکایی‌ها و جناح‌های مسلح وفادار به ایران اعلام شده بود، الخزعلی گفت: «عملیات مقاومت در حال حاضر وجود دارد و ادامه‌دار خواهد بود».

الخزعلی در ادامه گفت: «پایگاه‌های آمریکا در غرب، مرکز و حتی شمال عراق باید بسته شود زیرا شمال عراق، شمال عراق است و شمال کشور دیگری نیست».

الخزعلی اظهار کرد: «ادامه حضور پایگاه‌های نظامی آمریکا توجیهی ندارد و نباید که در عین الاسد در الانبار و الحریر در اربیل یا هر مکان دیگری آمریکایی‌ها پایگاه داشته باشند».

علاوه بر این، کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق برجسته‌ترین محورهای گفت و گوی استراتژیک آینده بین عراق و ایالات متحده آمریکا را اعلام کرد.

بدر الزیادی یکی از اعضای ای نکمیته، در بیانیه ای که در خبرگزاری رسمی عراق منتشر شده گفت که دور جدید «شامل محورهای اقتصادی، سیاسی و امنیتی خواهد بود».

وی افزود که «دولت عراق پرونده‌هایی برای بحث در مورد طرح الکاظمی در مورد وضعیت امنیتی به‌طور ویژه دارد».

او افزود: «عراق امروز نیروهای امنیتی عالی و پیشرفته ای دارد و می‌تواند بدون نیاز به نیروهای اضافی به خود اعتماد کند و از مرزهای خود دفاع کند».

پیش از این ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از افزایش ماموریت‌های این پیمان در عراق برای تضمین عدم بازگشت گروه تروریستی داعش خبر داد.

در همین رابطه، اولریک شانون سفیر کانادا در بغداد تأکید کرد که نیروهای ناتو به هیچ وجه قرار نیست جای نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق را بگیرند.

او در اظهارات رسانه ای تأکید کرد که مأموریت نیروهای ناتو در عراق نه رزمی و نه آموزشی است بلکه مأموریت بازسازی اساسی ساختار نیروهای امنیتی عراق و تبدیل آن به یک نهاد نظامی است.

شانون که کشورش در سال‌های ۲۰۱۸–۲۰۱۹ فرماندهی نیروهای ناتو در عراق را بر عهده داشته تأکید کرد که حضور نیروهای ناتو در عراق در درجه اول مستشاری است و افزود که مأموریت این نیروها کاملاً با مأموریت نیروهای ائتلاف بین‌المللی متفاوت است.

او تأکید کرد که مأموریت نیروهای ناتو اصلاح نهاد نظامی و امنیتی عراق و توسعه توانایی‌های فرماندهی و توان انسانی نیروهای مسلح عراقی است تا نظام ارتش عراق دوباره حالت یک نهاد مستقر نظامی بگیرد و افزود که از هم پاشیده شدن نیروهای نظامی عراق در حملات داعش در سال ۲۰۱۴ نشان‌دهنده شکست نهاد نظامی و ضعف فرماندهی بوده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای