«سد النهضه».. اختلافات در گفت‌وگوهای «آخرین فرصت»

«سد النهضه».. اختلافات در گفت‌وگوهای «آخرین فرصت»

وزیر خارجه سودان: آبگیری اول باعث بی‌آبی یک هفته‌ای شده بود
سه شنبه, 6 آوریل, 2021 - 07:00

گفت و گوهای «آخرین فرصت» بین اتیوپی، مصر و سودان بر سر سد عظیم «النهضه» اتیوپی در کینشاسا در سایه اختلافات شدید طرف‌ها برگزار شد.

وزرای امور خارجه و آب سه کشور با حضور فلیکس چیسکدی رئیس‌جمهوری دموکراتیک کنگو و رئیس دوره ای اتحادیه آفریقا دیدار کردند.

در حالی که مصر این جلسه را «آخرین فرصت» برای اجماع دانست، منابع «الشرق الاوسط» اطلاع دادند که اتیوپی همچنان به مواضع خود در مورد پر کردن دریاچه سد در ماه ژوئیه آینده پایبند است.

در حالی که سودان و مصر، مخالف آبگیری مرحله دوم قبل از رسیدن به توافق هستند و نسبت به خطرات آن برای زیرساخت‌های آبی سودان و تأثیر آن بر بیش از ۲۰ میلیون نفر ساکن در سواحل نیل هشدار می‌دهند.

خبرگزاری رسمی سودان به نقل از مریم الصادق المهدی وزیر امور خارجه این کشور نوشت که آدیس آبابا هشدارهای سودان دربارهٔ خطرات آبگیری یک طرفه سد النهضه و خطرات آن برای سودان را در نظر نمی‌گیرد. او خواستار اجتناب از «نزاع‌های بی فایده» شده‌است.

وی افزود که اولین آبگیری دریاچه سد، که بدون توافق صورت گرفت، منجر به تشنگی و بی آبی یک هفته ای در سودان شد.

وزیر خارجه سودان نسبت به آبگیری یک طرفه برای دومین بار هشدار داد و دولت اتیوپی را به اتخاذ «مواضع پوپولیستی برای دستیابی به دستاوردهای کوتاه مدت سیاسی و نادیده گرفتن توافقات بین‌المللی و اصول اساسی حقوق بین‌الملل» متهم کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای