دولت سعودی بر همبستگی کامل با اردن تأکید کرد

دولت سعودی بر همبستگی کامل با اردن تأکید کرد

چهارشنبه, 7 آوریل, 2021 - 07:00
خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز رئیس جلسه مجازی شورای وزیران پادشاهی عربی سعودی (واس)

شورای وزیران سعودی روز سه شنبه، بر ایستادگی و همبستگی کامل با اردن تأکید و موضع خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز در تماس با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن را تأیید کرد.

این اظهارات در طی جلسه مجازی دولت به ریاست خادم حرمین شریفین مطرح شد. ملک سلمان در این جلسه اعضای شورای وزیران را جزئیات رایزنی‌ها و گفت و گوهای روزهای گذشته بین سعودی و تعدادی از کشورهای برادر و دوست در رابطه با روابط و تحولات منطقه ای و بین‌المللی و استقبال از طرح خاورمیانه سبز مطلع کرد.

هیئت دولت نتایج مذاکرات رسمی انجام شده توسط شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق و عزم برای ادامه و تعمیق جنبه‌های همکاری و هماهنگی بین دو کشور برادر را یادآور شد.

شورای وزیران در این باره تأکید کرد که این روابط، امکان بهره‌برداری بهینه از همه پتانسیل‌ها و فرصت‌ها برای افزایش تکامل و همبستگی در مواجهه با چالش‌های مشترک را فراهم و به افزایش امنیت و ثبات در منطقه کمک می‌کند.

شورای وزیران بر حمایت سعودی از مصر و سودان و هرگونه تلاشی برای پایان دادن به پرونده سد النهضه با در نظر گرفتن منافع همه طرف‌ها جهت دستیابی به توافق عادلانه و الزام‌آور مطابق با قوانین و استانداردهای بین‌المللی قابل اجرا در این موضوع تأکید کرد.

شورا در ادامه، بر حمایت از همه تلاش‌های بین‌المللی برای بازگرداندن ثبات و صلح به سوریه و ملت آن تأکید کرد.

هیئت وزیران با اشاره به مواضع سعودی در کنفرانس پنجم بروکسل در حمایت از آینده سوریه و منطقه، خواستار پایان دادن به پروژه فرقه ای ایران شد و گفت: این پروژه به طولانی شدن و پیچیده شدن بحران منجر شده‌است.

ریاض همچنین بر خروج ایران و تمام نیروهایش از سوریه و پایان اقدامات جنایتکارانه آن در این کشور با هدف تغییر هویت عربی تأکید کرد.

سعودی با اشاره به ارائه کمک نفتی به یمن برای بهره‌برداری از آن در نیروگاه‌های برق، بر ادامه حمایت و ایستادگی در کنار یمن و دولت این کشور، کاهش درد و رنج مردم و تلاش‌هایش جهت دستیابی به صلح پایدار و ایجاد امنیت و ثبات در آن تأکید کرد.

شورای وزیران سعودی به تحولات همه‌گیری کرونا در سطح داخلی و بین‌المللی پرداخت و بر ضرورت ادامه رعایت اقدامات پیشگیرانه و پایبندی به آنها تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای