چشم‌انداز استراتژیک توسعه العلا رونمایی شد؛ مشارکت ۳۲ میلیارد دلاری در اقتصاد سعودی

چشم‌انداز استراتژیک توسعه العلا رونمایی شد؛ مشارکت ۳۲ میلیارد دلاری در اقتصاد سعودی

از سوی شاهزاده محمد بن سلمان، با هدف ۳۸ هزار فرصت شغلی راه اندازی شده‌است
پنجشنبه, 8 آوریل, 2021 - 10:15

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد سعودی از ماکت طرح «سفر در زمان» با هدف احیا و بازسازی مسئولانه و پایدار منطقه اصلی باستان‌شناسی در العلا در شمال غربی سعودی رونمایی کرد.

این پروژه یک نقطه عطف مهم در برنامه توسعه العلا و تبدیل آن به یک مقصد جهانی پیشگام برای هنر، میراث، فرهنگ و طبیعت در راستای دستیابی به اهداف «چشم‌انداز ۲۰۳۰» محسوب می‌شود.

این طرح که تحت رهبری ولیعهد و پیگیری‌های شاهزاده بدر بن عبدالله بن فرحان رئیس کل هیئت سلطنتی استان العلا انجام می‌شود، شامل ۳ مرحله اصلی است؛ مرحله اولیه آندر پایان سال ۲۰۲۳ عملی می‌شود و در سال ۲۰۳۵ تکمیل می‌شود.

این طرح بخشی از یک برنامه توسعه جامع برای العلا است که تحت نظارت هیئت سلطنتی استان قرار دارد، که هدف آن فراهم کردن ۳۸ هزار فرصت شغلی جدید، کمک ۱۲۰ میلیارد ریالی (۳۲ میلیارد دلار) به تولید ناخالص داخلی پادشاهی است، پذیرش سالانه دو میلیون بازدیدکننده، و ترویج و گسترش کشاورزی، هنر و فرهنگ را به عنوان بخش‌های عمده اقتصادی است.

علاوه بر این، تقویت بخش گردشگری و فراهم آوردن فرصت‌های آینده دار برای تشویق مشارکت و سرمایه‌گذاری در «العلا» از دیگر اهداف این طرح است. هیئت العلا و شرکای آن قصد دارند تا سال ۲۰۳۵ بیش از ۹ هزار اتاق هتل تأسیس کنند.

این طرح با سرمایه‌گذاری در میراث، فرهنگ، طبیعت و زمین‌شناسی منطقه، یک نقشه تاریخی ویژه از تمدن‌هایی را ارائه می‌کند که در بیش از ۷ هزار سال از تاریخ بشریت در مناطق مختلف العلا ساکن شده‌اند.

این طرح شامل ایجاد ۵ مرکز به طول ۲۰ کیلومتر در مرکز العلا می‌شود که از طریق ایجاد ایستگاه‌های الهام بخش به «سفر در زمان» می‌پردازد.

این مراکز پنجگانه، یک نقطه عطف فرهنگی خواهد بود و منحصراً منعکس کننده طبیعت و پستی و بلندی‌های زمین این منطقه جغرافیایی است و تجربه بی نظیری را برای بازدیدکنندگان از تاریخ باستانی منطقه فراهم می‌کند.

در این چارچوب، ۱۵ تأسیسات فرهنگی جدید، از جمله موزه‌ها، گالری‌ها و جاذبه‌های گردشگری، به عنوان نشانه‌های اصلی هر مرکز، با اضافه شدن بیش از ۵ هزار اتاق برای اسکان و زندگی، ایجاد می‌شود.

قطار گردشگری العلا با شناسایی وضعیت العلا به عنوان یک تقاطع و مرکز ارتباطی برای شمال غربی سعودی، فرودگاه بین‌المللی را با این پنج مرکز متصل می‌کند.

این طرح شامل تأسیس کالج پادشاهی‌ها، به عنوان یک مرکز جهانی برای مطالعات تمدن‌هایی است که بیش از ۷ هزار سال از تاریخ بشر در شمال غربی شبه جزیره عرب ساکن بوده‌اند، از جمله پادشاهی‌های باستانی دادان، لحیان و انباط در شهر باستانی الحجر که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند.

طرح «سفر در زمان» یک سرمایه‌گذاری ملی در جامعه العلا از طریق تعهد هیئت استان برای حمایت و امکان مشارکت دادن جامعه محلی است، به طوری که شامل ارائه خدمات اجتماعی، امکانات جدید، فضاهای عمومی و طیف وسیعی از امکانات فرهنگی و آموزشی می‌شود.

این امر موجب دستیابی به اقتصاد فرهنگی العلا، بهبود سبک زندگی فرد و خانواده، و افزایش تعلق در بین مردم و ساکنان العلا خواهد شد. این طرح همچنین به احیای مناطق فرهنگی و توسعه پایدار جامعه کشاورزی کمک خواهد کرد.

سعودی از طریق این طرح تعهد خود برای حفظ میراث جهانی بار دیگر تأکید می‌کند، همچنین مطالعات علمی گسترده در مورد الگوهای انسانی و توسعه زیست‌محیطی و زمین‌شناسی در العلا را در طراحی این پروژه مد نظر قرار داده‌است.

این طرح، تحت نظارت تیمی از متخصصان سعودی و بین‌المللی طی یک دوره سه ساله انجام شد و هدف آن دستیابی به مفهوم همزیستی با طبیعت و تکریم میراث فرهنگی و تاریخی این استان است.

پروژه «کالج پادشاهی‌ها» و «بازسازی و مرمت منطقه فرهنگی العلا» نشان دهنده تعهد سعودی در ارائه نمونه ای برای حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی جهان است، به طوری که در آن به سیاست‌های مستحکم برای توسعه مناطق طبیعی، تولید پایدار کشاورزی و بهبود مدیریت آب تکیه زده‌است.

اضافه بر ترویج اصول اقتصاد دورانی در این طرح، ۸۰ درصد از مساحت العلا به عنوان ذخایر طبیعی برای احیای گیاهان و بازیابی سیستم‌های طبیعی از جمله حفظ و اسکان مجدد حیوانات وحشی و حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی آنها اختصاص خواهد یافت.

همگام با ابتکار «سعودی سبز»، برنامه توسعه العلا از طریق اجرای پروژه واحه‌های فرهنگی در طرح «سفر در زمان» و ایجاد ۱۰ میلیون متر مربع فضای سبز، به استراتژی بازسازی و احیای واحه‌ها (زمین‌های سرسبز و آباد در بیابان‌های شن زار) متکی است.

این روش به افزایش پوشش گیاهی طبیعی کمک می‌کند، ایمنی محیط محلی را افزایش می‌دهد و کاملاً مطابق با آرمان پادشاهی جهت کاهش ۶۰ درصدی انتشار کربن، کاشت ۱۰ میلیون درخت و افزایش ۱۲ برابری مناطق سبز در سال‌های آینده است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای