نگرانی السنیوره از تکرار سناریوی «شبعا در دریا» با اسرائیل

نگرانی السنیوره از تکرار سناریوی «شبعا در دریا» با اسرائیل

وی در گفتگو با «الشرق الاوسط» بر ضرورت وجود سند قانونی برای حل و فصل مرزی تأکید کرد
یکشنبه, 11 آوریل, 2021 - 09:45

فؤاد السنیوره نخست‌وزیر سابق لبنان نسبت به اینکه مسئله مرزبندی دریایی لبنان با اسرائیل به سناریویی شبه «مزارع شبعا اما این در دریا» تبدیل شود، ابراز نگرانی کرد.

السنیوره در مصاحبه با «الشرق الاوسط» تأکید کرد که «وقتی برای مطالبات جدید لبنان به پشتوانه و زمینه محکم استناد کنیم، همه لبنانی‌ها از تیم مذاکره کننده حمایت خواهند کرد».

اما وی هشدار داد که اگر خواسته‌های جدید از قانونی نباشند، مذاکرات می‌تواند برای سال‌ها ادامه یابد.

مذاکرات غیرمستقیم بین لبنان و اسرائیل برای ترسیم مرزهای دریایی به دلیل اختلاف در مورد یک منطقه جغرافیایی در آب‌های اقتصادی متوقف شده‌است، که اسرائیل می‌گوید ۸۶۰ کیلومتر دریایی است، در حالی که لبنان می‌گوید ۲ هزار و ۲۹۰ کیلومتر است.

این خواسته‌های لبنانی‌ها پس از دو جلسه مذاکره افزایش یافت، علی‌رغم اینکه تأسیسات لبنان در سال ۲۰۱۰ این اختلاف ۸۶۰ کیلومتر است.

السنیوره تصریح کرد که او نمی‌گوید که خواسته‌ها درست یا غلط است، اما می‌پرسد: «اکنون چه چیز جدیدی برای اصلاح آنچه در گذشته توافق شده بود، وجود دارد؟»

وی گفت: «لبنان همیشه در سیاست خارجی و رابطه خود با جهان علاقه‌مند به آرامش و دور از اغراق بوده‌است و ما باید از این صیانت کنیم».

او افزود: «اگر مبنای حقوقی و فنی وجود داشته باشد، ما باید تجدیدنظر کنیم و با این موضوع مخالفتی نداریم، اما اگر مبنای محکمی وجود نداشته باشد، پس چرا با این مبالغه‌ها دسترسی لبنان را به ثروت‌های آن را به تأخیر می‌اندازند؟»

فؤاد السنیوره در ادامه بر امتناع از برداشتن گام‌های نسنجیده در این باره تأکید کرد.

السنیوره در مورد درگیری مرزی دریایی جدید با سوریه گفت که دولت لبنان اکنون باید چهار قدم بردارد، اولین قدم ارسال پیامی به دمشق است که توجه او را به تجاوز جلب کند، قدم بعدی به سازمان ملل اعلام کند که منطقه سوری بدون ترسیم مرزی است، قدم سوم شرکت روسی را از این تخلف مطلع کرده و در پایان آمادگی لبنان را برای تشکیل کمیته ای جهت تصمیم‌گیری در مورد این اختلاف به دمشق اطلاع دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای