ماه رمضان؛ فرصت جدید ترکیه برای نزدیکی به مصر

ماه رمضان؛ فرصت جدید ترکیه برای نزدیکی به مصر

قاهره در روند «امتحان» آنکارا بر مسئله امنیتی تمرکز دارد
یکشنبه, 11 آوریل, 2021 - 09:45

در راستای تقویت نشانه‌های «نزدیکی و همگرایی» بین دو کشور، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه با سامح شکری همتای مصری خود به صورت تلفنی گفتگو کرد و فرارسیدن ماه مبارک رمضان را به وی تبریک گفت.

پیش از این نیز، مصطفی مدبولی نخست‌وزیر مصر، از رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه بابت تلاش‌های آنکارا طی ریاست دوره‌ای بر گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه موسوم به «گروه دی-۸» قدردانی کرد.

با این حال، یک منبع مصری آگاه گفت که «قاهره بدون متوقف کردن اقدامات خود در این زمینه (مسیر رابطه با ترکیه)، به‌طور حساس و حساب شده با این پرونده برخورد می‌کند».

قاهره در مورد تعامل یا اظهارنظر دربارهٔ «سیگنال‌های ترکیه» برای «عقد تفاهم» یا «برگزاری جلسات»، که از سپتامبر گذشته آغاز شد، به صورت کاملاً ملاحظه کارانه و محافظه کارانه عمل می‌کند.

این منبع مصری در مصاحبه با «الشرق الاوسط» گفت که کشورش «به عنوان نقطه شروع آزمایش، ابتدا بر پرونده امنیتی در مذاکرات و نه پرونده سیاسی» تمرکز دارد.

وی علت این امر را «دستور آرام کردن رسانه‌های متخاصم نسبت به قاهره و در عین حال ایجاد فرمولی برای ادامه فعالیت آن‌ها با محدودیت‌های خاص از سوی مقامات ترک» دانست.

این منبع پیش‌بینی کرد که «طبق پایش انجام شده توسط قاهره، گفتمان رسانه‌های ترکیه دوباره شدت گرفته و بنابراین مصر اکنون گام‌های خود را در این زمینه حساب شده برمی‌دارد».

وی تأکید کرد که تا زمانی که چشم‌انداز مذاکره روشن نشود، مصر از میدان امنیتی به سمت حوزه سیاسی حرکت نخواهد کرد.

طارق فهمی استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره در مورد ماهیت پرونده‌های مشترکی که قاهره و آنکارا به دنبال توافق بر سر آن هستند، گفت: «مجموعه کاملی از اقدامات وجود دارد که ترکیه باید قبل از در نظر گرفتن وجود همگرایی انجام دهد، از جمله سازمان (انجمن گاز شرق مدیترانه) و تعیین مرزهای دریایی با قبرس، یونان و لیبی (در چارچوب توافقی که قاهره آن را به رسمیت نمی‌شناسد)».

فهمی اظهار کرد که «اینها مشکلات متعددی هستند زیرا طرف‌های دیگر را نیز شامل می‌شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای