پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول: رشد مثبت اقتصاد ایران همراه با افزایش تورم

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول: رشد مثبت اقتصاد ایران همراه با افزایش تورم

دوشنبه, 12 آوریل, 2021 - 10:30

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید چشم‌انداز اقتصادی، پیش‌بینی کرد که اقتصاد ایران در سال پیش رو با افزایش نسبی تورم مواجه خواهد شد و خواستار اصلاحات پس از بهبودی اقتصاد از بحران ویروس کرونا شده‌است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سال گذشته ایران به شدت تحت تأثیر شیوع بیماری COVID-19 قرار گرفت، و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌هایی که مانع فروش نفت این تولیدکننده اوپک می‌شود، وضعیت را تشدید کرد.

طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، تورم از ۳۶٫۵ درصد در سال گذشته، امسال به ۳۹ درصد افزایش خواهد یافت.

جهاد ازعور مدیر بخش خاورمیانه و آسیای میانه صندوق بین‌المللی پول در این باره گفت: «ما پیش‌بینی می‌کنیم میزان رشد اقتصادی ایران، امسال و سال آینده به ارقام مثبت تبدیل شود».

صندوق بین‌المللی پول در ماه اکتبر سال گذشته، تخمین زده بود که اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰، نزدیک به ۵ درصد کوچکتر شود، اما هفته گذشته IMF با انتشار گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان اعلام کرد که پیش‌بینی خود را با رشد ۱٫۵ درصدی در سال ۲۰۲۰ و رشد ۲٫۵ درصدی در سال ۲۰۲۱ اصلاح کرده‌است.

ازعور گفت: «برای پیشرفت، مهم است که با برخی از نقاط ضعف موجود در اقتصاد مقابله کنیم. برای پرداختن به موضوع تورم، پرداختن به مسئله رژیم ارزی چندگانه‌ای که در ایران وجود دارد مهم است، و این چیزی است که نه تنها به رفع تورم بلکه به بهبود ثبات اقتصادی کلان کمک می‌کند».

ازعور گفت: «بهبود شمولیت پولی، ترمیم بخش مالی و اصلاح شرکت‌های دولتی باید در اولویت باشند و همچنین فضای بیشتری برای بخش خصوصی که به ایجاد شغل کمک می‌کند فراهم شود».

از سوی دیگر صندوق بین‌المللی پول تخمین زده‌است که نرخ بیکاری از ۱۰٫۸ درصد در سال ۲۰۲۰، به ۱۱٫۲ درصد در سال جاری (۲۰۲۱) و ۱۱٫۷ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت.

ایران سال گذشته از صندوق بین‌المللی پول درخواست وام ۵ میلیارد دلاری برای تأمین بودجه اضطراری مبارزه با شیوع ویروس کرونا کرد.

ازعور گفت که «این درخواست به منظور کسب اطلاعات ضروری برای ارزیابی تراز پرداخت مورد نیاز و همچنین ظرفیت بازپرداخت و ثبات بدهی هنوز در دست بررسی است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای