فلسطینیان با آهنگ های مصری و چراغانی به استقبال ماه رمضان می روند

فلسطینیان با آهنگ های مصری و چراغانی به استقبال ماه رمضان می روند

سه شنبه, 13 آوریل, 2021 - 10:15

فلسطینیان با فانوس های رنگی و چراغانی خیابان ها و گل آرایی در خیابان های شهر قدس در روز دوشنبه (۱۲ آوریل) به پیشواز ماه رمضان رفتند.

به گزارش رویترز محدودیت های کرونایی در فلسطین در ماه رمضان امسال کمتر از پارسال یعنی اوج شیوع همه گیری کوید ۱۹ است و مردم ماه رمضان امسال راحت ترند.

فضای سرور و شادمانی در شهر قدس حاکم شده و اوضاع مردم نسبت به پارسال از نظر شیوع کرونا به مراتب بهتر است. اقامه نماز پارسال با توجه به شیوع کرونا در مسجد الاقصی نخستین قبله و سومین حرم شریف مسلمانان ممنوع بود. اگرچه امسال خبری از گردشگران خارجی در قدس نیست اما تعداد بیشتری در خیابان های شهر قدیمی تردد می کنند و فروشگاه ها اندکی جان گرفته اند.

محمد ابو صبیح که در حال خرید است می گوید «مغازه داران و مردم پارسال به دلیل شیوع کرونا حال و روز خوبی نداشتند اما امسال با توجه به واکسیناسیون وضع بهتر شده است».

فلسطینیان ساکن قدس شرقی مشمول واکسیناسیون گسترده و سریع دولت اسرائیل شدند اما هنوز مشخص نیست که فلسطینیان ساکن کرانه باختری اشغالی می توانند مثل سال های پیش برای اقامه نماز به مسجد الاقصی بروند یا خیر. یک مقام نظامی اسرائیل گفت که هنوز در مورد مجوز رفع محدودیت ها تصمیمی اعلام نشده است.

البته اوضاع ممکن است به دلیل روند واکسیناسیون توسط حکومت خودگردان فلسطین پیچیده تر شود که به مراتب کند تر از اسرائیل است. مجامع بین المللی از اسرائیل خواستند تا فلسطینیان را واکسینه کند.

حکومت خودگردان فلسطین در کرانه باختری گفت مغازه ها و فروشگاه های بیشتری می توانند شب ها فعالیت کنند و نماز تراویح در مساجد به جز جمعه ها اقامه می شود. جمعه شلوغ ترین روز هفته است که نماز تراویح در محوطه بیرونی مساجد برگزار می شود.

حکومت خودگردان فلسطین افزود که با توجه به شیوع کرونا منع تردد شبانه بین معابر بین شهری و روستاها و اردوگاه های پناهندگان اعلام خواهد شد.

رستوران ها مجاز به سرو غذای افطاری در داخل محل نیستند و شیرینی فروشی ها باز خواهند بود اما فقط دلیوری می کنند.

تعداد مبتلایان روزانه در غزه سه برابر شده اما بازارها شلوغ و مردم برای خرید روانه خیابان ها شدند. از این رو مسئولان بخش سلامت در نوار غزه دست به تعطیلی مدارس زدند و منع رفت و آمد شبانه اعلام کردند. تجمعات گسترده و بزرگ هم ممنوع شده اما قرنطینه سراسری اعلام نشده است.

آهنگ های مصری در خیابان های غزه به نشان فرارسیدن ماه رمضان از بلندگو پخش می شود. حاتم الحلو یک مغازه دار ساکن غزه گفت «امسال از مصر جنس آوردم. جنس چینی نخریدم. جنس مصری خیلی خریدار دارد. مردم دوست دارند شاد باشند و کرونا چه بلایی که بر سر مردم نیاورد».

گفتنی است اسرائیل در جنگ ۱۹۶۷ کرانه باختری را اشغال و قدس شرقی را ضمیمه خاک خود کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای