۴۳ ٪ از خانواده‌های لبنانی در تهیه افطاری با مشکل روبرو هستند

۴۳ ٪ از خانواده‌های لبنانی در تهیه افطاری با مشکل روبرو هستند

واردات مواد یارانه‌ای در حال کاهش است.. ادامه روند افزایشی دلار
سه شنبه, 13 آوریل, 2021 - 11:30

دیده‌بان بحران در دانشگاه آمریکایی بیروت روز دوشنبه اعلام کرد، حدود ۴۳ درصد از خانواده‌های لبنانی نمی‌توانند وعده‌های افطاری خود را تأمین کنند.

برای لبنانی‌ها کافی است با یک محاسبه سرانگشتی، قیمت کالاهای غذایی را در ابتدای ماه رمضان امسال و قیمت آنها را در ماه رمضان گذشته مقایسه کنند تا مطمئن شوند که سفره‌های افطاری آنها تعداد زیادی از اقلام مورد نیاز خود را از دست داده‌است.

این در حالی است که روند افزایشی نرخ دلار در بازار سیاه همچنان ادامه دارد و هر یک دلار معادل بیش از ۱۳ هزار پوند خرید و فروش می‌شود.

«دیده‌بان» هزینه هر افطاری متشکل از کالای اساسی (یک حبه خرما، سوپ عدس، سالاد فتوش و نصف فنجان دوغ) و یک وعده غذایی اصلی برای یک نفر است، ۱۲ هزار و ۵۰۵ پوند برآورد کرده‌است؛ یعنی ۶۰ هزار و ۲۵۰ پوند (۴۰ دلار) در روز برای یک خانواده ۵ نفره. این بدان معنی است که هزینه افطاری برای این خانواده دو و نیم برابر (۲٫۶) بیشتر از حداقل دستمزد ماهیانه است.

دیده‌بان اضافه کرد: ۴۲٫۵ درصد از خانواده‌های لبنانی که درآمدشان از یک میلیون و دویست هزار پوند در ماه فراتر نمی‌رود (در حال حاضر حدود یکصد دلار) در تأمین حداقل مایحتاج خود با دشواری روبرو هستند.

هانی بحصلی رئیس سندیکای واردکنندگان مواد غذایی در مصاحبه با «الشرق الاوسط» اعلام کرد که درصد واردات یارانه ای طی ماه‌های گذشته کاهش یافته و همچنان رو به کاهش است.

وی افزود که این امر به دلیل تأخیر در صدور تأییدیه‌های بانک مرکزی لبنان و حتی گاهی وزارت اقتصاد به درخواست بازرگانانی است که مواد یارانه ای را برای مدت بیش از ۳ ماه وارد می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای