دلار آمریکا رئیس کل «بانک مرکزی سوریه» را برکنار کرد

دلار آمریکا رئیس کل «بانک مرکزی سوریه» را برکنار کرد

مطالبات جدید برای حساب کشی از رژیم به دلیل استفاده از «سلاح‌های شیمیایی»
چهارشنبه, 14 آوریل, 2021 - 00:15

بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه روز سه شنبه، در بحبوحه وخیم‌ترین بحران اقتصادی این کشور، حازم قرفول رئیس بانک مرکزی این کشور را به دلیل نرخ بالای دلار آمریکا در برابر پوند سوریه، برکنار شد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که اسد طی حکمی قرفول را عزل کرد. رسانه‌های رسمی به دلیل برکناری قرفول که در سپتامبر سال ۲۰۲۰ توسط واشینگتن مورد تحریم اقتصادی قرار گرفت را اشاره ای نکردند.

یک تحلیلگر اقتصادی در دمشق، که به دلیل حساسیت موضوع ترجیح داد نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت که «عملکرد بانک مرکزی در مرحله گذشته منفی بود و رئیس کل بانک نقش خود را برای جلوگیری از وخیم شدن نرخ ارز در بازار سیاه به خوبی ایفا نکرده‌است».

وی معتقد است که کشور امروز با توجه به تأثیر تغییرات اقتصادی، به «چهره‌های پویاتری نیاز دارد که بتوانند همگام با تحولات حرکت کنند».

از زمان شروع درگیری‌ها، نرخ ارز پوند سوریه در بازار سیاه نزدیک به ۹۹ درصد ارزش خود را از دست داده‌است.

از سوی دیگر، دولت آلمان و کمیسیون اروپا مجازات افرادی که در حمله شیمیایی رخ داده در سال ۲۰۱۸ به یک منطقه مسکونی در حومه ادلب، شمال غربی سوریه نقش داشتند را خواستار شدند.

کارشناسان سازمان بین‌المللی منع سلاح شیمیایی گفته‌اند که دولت بشار اسد در حمله به منطقه سراقب در ۴ فوریه سال ۲۰۱۸، از گاز کلر استفاده کرده‌است. منطقه سراقب در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر حلب (شمال سوریه) است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان عصر دیروز گفت: «برای ما ثابت شده‌است که چنین نقض قوانین بین المللی نباید بدون عواقب باقی بماند و مسئولین باید پاسخگو باشند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای