موج محکومیت عربی و اسلامی حملات تروریستی حوثی ها به جازان سعودی

موج محکومیت عربی و اسلامی حملات تروریستی حوثی ها به جازان سعودی

تاکید بر حق سعودی در حفظ امنیت و حاکمیت کشور
پنجشنبه, 15 آوریل, 2021 - 20:15
لاشه پهپاد منهدم شده که توسط شبه نظامیان حوثی به سمت سعودی شلیک شد (آرشیو- الشرق الاوسط)

تکرار حملات تروریستی شبه نظامیان حوثی -گروه وابسته به ایران- از طریق ۴ پهپاد انفجاری و ۵ موشک بالستیک به مناطق نظامی نشین در جازان واقع در جنوب سعودی مورد انتقاد و محکومیت گسترده عربی و اسلامی قرار گرفت.


این کشورها بار دیگر حمایت خود را از اقدامات سعودی برای حفظ امنیت و ثبات و دفاع از تمامیت ارضی و اتباع و مقیمان کشور اعلام کردند.


بحرین ضمن نکوهش و محکومیت شدید حمله حوثی ها، گروه شبه نظامی و تروریستی وابسته به ایران با ۴ پهپاد انفجاری و ۵ موشک بالستیک به خاک سعودی از آن به عنوان اقدامات ستیزه جویانه سیستماتیک برای حمله به غیر نظامیان و تاسیسات سعودی یاد کرد.


وزارت خارجه بحرین در بیانیه ای از حمایت این کشور از اقدامات بازدارنده سعودی برای مقابله با کسانی که قصد بی ثباتی در کشور را دارند خبر داد و از آمادگی و هشیاری و اقتدار نیروهای ائتلاف حامی دولت قانونی یمن در راستای رهگیری و انهدام پهپادها و موشک های بالستیک شلیک شده قدردانی و ستایش کرد.


امارات تکرار حملات عمدی و هدفمند حوثی ها، شبه نظامیان تروریستی وابسته به ایران به مناطق غیر نظامی نشین در سعودی از طریق موشک های بالستیک و پهپادهای انفجاری را به شدت محکوم و نکوهش کرد. موشک ها و پهپادهای شلیک شده توسط نیروهای ائتلاف عربی رهگیری شدند.


وزارت خارجه و همکاری بین المللی امارات در بیانیه ای افزود «تکرار حملات تروریستی از سوی گروه حوثی بیانگر این است که این جماعت آشکارا جامعه جهانی را به چالش می کشد و تمامی قوانین و مقررات بین المللی را نادیده می گیرد».


دولت امارات از جامعه جهانی خواست تا برای متوقف کردن و جلوگیری از تکرار حمله به تاسیسات حیاتی و غیر نظامی و ایجاد ناامنی در سعودی و در مسیر حمل و نقل انرژی جهان موضع فوری و قاطعانه خود را اعلام کند.


امارات افزود «تکرار این حملات در چند ماه گذشته یک تنش جدی و گواه جدیدی بر تلاش شبه نظامیان برای ایجاد بی ثباتی و ناامنی در منطقه است».


دولت امارات ضمن اعلام همبستگی یکپارچه با سعودی در برابر حملات تروریستی گفت که امارات در حملاتی که امنیت و ثبات سعودی را بر هم می زند در کنار دولت سعودی ایستاده و از اقدامات دولت سعودی برای حفظ امنیت و سلامتی اتباع و مقیمان کشور حمایت می کند.


بیانیه دولت امارات افزود «امنیت امارات بخش جدایی ناپذیر از امنیت سعودی است و هر گونه تهدید و خطر علیه سعودی تهدید علیه امنیت و ثبات امارات تلقی می شود».


دولت اردن روز پنجشنبه (۱۵ آوریل) اقدامات شبه نظامیان تروریستی حوثی در شلیک پهپادهای انفجاری و موشک های بالستیک به سعودی را محکوم کرد. نیروهای ائتلاف حامی دولت قانونی یمن موفق به رهگیری و انهدام این موشک ها شدند.


سفیر ضیف الله الفایز سخنگوی رسمی وزارت خارجه اردن بر موضع ثابت و دائمی اردن در محکومیت و نکوهش تکرار حملات تروریستی بزدلانه به تاسیسات حیاتی و غیر نظامی در راستای ایجاد بی ثباتی و ناامنی تاکید کرد.


الفایز افزود دولت اردن همواره از سعودی در برابر تهدیدهای امنیتی و اقدامات برای بی ثباتی در این کشور حمایت می کند و هر گونه تهدید و خطر علیه سعودی تهدید علیه امنیت و ثبات کل منطقه تلقی می شود.


پارلمان عربی نیز حملات تروریستی شبه نظامیان حوثی به سعودی از طریق پهپادهای انفجاری و موشک های بالستیک را محکوم کرد. نیروهای ائتلاف حامی دولت قانونی یمن موفق به رهگیری و انهدام این موشک ها شدند.

پارلمان عربی در بیانیه روز پنجشنبه تاکید کرد «تکرار اقدامات ستیزه جویانه و هدفمند شبه نظامیان برای حمله به غیر نظامیان و منطقه الاعیان المدنیه و تداوم تنش آفرینی از سوی حوثی ها بیانگر این است که این گروه به قوانین بین المللی بی توجهی می کند و زیر بار هیچ تلاش دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران یمن نمی رود. این رویکرد با پروپاگاندای تخریبی ایران در منطقه همخوانی دارد».


این بیانیه از جامعه جهانی خواست تا با نقش آفرینی رفتار مسئولانه در قبال این شبه نظامیان و متوقف کردن اقدامات مردود آنها داشته باشد.


پارلمان عربی خاطر نشان کرد که در کنار دولت سعودی ایستاده و از اقدامات دولت سعودی برای حفظ امنیت و سلامتی اتباع و مقیمان کشور حمایت می کند


و افزود امنیت و ثبات در سعودی بخش جدایی ناپذیر از امنیت و ثبات در منطقه است.


پارلمان عربی از تلاش و اقدامات عملیاتی نیروهای ائتلاف حامی دولت قانونی یمن برای دفاع از غیر نظامیان و مناطق غیر نظامی نشین در سعودی در برابر حمله های تروریستی و رهگیری و انهدام موشک ها و خنثی کردن اهداف خبیثانه شبه نظامیان تروریستی حوثی ها قدردانی کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای