سعودی، اولین کشور خواستار مبارزه با فقر انرژی در جهان

سعودی، اولین کشور خواستار مبارزه با فقر انرژی در جهان

ریاض ۱۴ سال است که زنگ را برای کشورهای جهان برای ریشه کن کردن بحران زده‌است
شنبه, 17 آوریل, 2021 - 22:00

در همین حال، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی، در جریان افتتاحیه پانزدهمین نشست اوپک پلاس، از تلاش‌های سعودی در مبارزه با فقر انرژی صحبت کرد، در این میان، سلیمان الحربش مدیر کل سابق صندوق توسعه بین‌المللی اوپک (OFID)، به «الشرق الاوسط» توضیح داد که پادشاهی اولین کشوری است که خواستار ریشه کنی فقر انرژی در جهان شد، به ویژه در سال ۲۰۰۷، یعنی ۱۴ سال پیش به این مشکل جهانی هشدار داده بود.

الحربش از وجود ۸۰۰ میلیون نفر بدون برق یعنی ۱۰ درصد جمعیت جهان، خبر داد و بر اهمیت مبارزه با فقر انرژی تأکید کرد.

او به وجود ۳۰ درصد از جمعیت جهان، تقریباً ۲٫۵ میلیارد نفر در جهان که همچنان هیزم و کنجاله می‌سوزانند، اشاره کرد و گفت که سازمان بهداشت جهانی برآورد کرده‌است که سالانه حدود ۵ میلیون نفر در اثر استنشاق هوای ناسالم ناشی از سوزاندن این نوع سوخت، می‌میرند که بیشتر آنها زن و کودک هستند.

وی گفت: «فقر انرژی امنیت جهانی را تهدید می‌کند و ماده ۵۵ منشور ملل متحد اهمیت دستیابی به توسعه اقتصادی عادلانه و رابطه آن با امنیت و ثبات جهانی را برای از بین بردن همه جنبه‌های فقر تأیید می‌کند».

وی ادامه داد: «سعودی اولین کشوری بود که خواستار مبارزه با این نوع فقر در سال ۲۰۰۷ شد، و ۴ سال قبل از سازمان ملل متحد این مواضع را برجسته کرد».

الحربش افزود: «در سال ۲۰۰۰، سازمان ملل اهداف هزاره را که شامل ۸ هدف بود، صادر کرد که شامل همه جنبه‌های فقر، از جمله آموزش، بهداشت و محیط زیست، به جز فقر انرژی بود، با این علم که این اهداف فقط در صورتی می‌توانند باشد که انرژی در نهادهای آموزشی و بهداشتی باشد».

وی اظهار کرد که سعودی تنها کشوری است که نسبت به این عدم تعادل هشدار داد و وقتی فرصت یافت میزبان سومین اجلاس اوپک در سال ۲۰۰۷ بود در بیانیه نهایی فصلی در مورد انرژی و توسعه پایدار اختصاص داد و در بند ششم نیز صندوق‌های توسعه را به جستجوی راه‌های از بین بردن فقر انرژی و از جمله صندوق توسعه بین‌المللی اوپک (OFID) ملزم کرد.

الحربش افزود که صندوق برنامه عملیاتی متمرکز بر یک کارزار رسانه ای، شرکت‌های کوچک و عقد مشارکت‌ها را آماده کرده‌است، به طوری که اولین سمپوزیوم جهانی برای رفع فقر انرژی و کشف عدم تعادل ساختاری در برخی کشورها برگزار می‌شود.

وی توضیح داد که این صندوق با همکاری شورای جهانی نفت یک بستر صرفه جویی در انرژی ایجاد کرده و بسیاری از شرکت‌ها از جمله آرامکو و شرکت ملی اتریش به آن پیوسته‌اند و پروژه‌های زیادی ارائه شده‌است.

سومین اجلاس سران سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در سال ۲۰۰۷ که با حضور رهبران و روسای نمایندگی کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت در سعودی برگزار شد، بر اصول کلیدی از جمله ثبات بازار جهانی انرژی، انرژی برای توسعه پایدار، انرژی و محیط زیست توافق کردند.

در آن بیانیه آمده‌است: «ما اهمیت تأمین انرژی به عنوان تکیه گاه دستیابی به رفاه جهانی اذعان می‌کنیم و بر نقش نفت تأکید می‌کنیم، و اهمیت سازمان خود را برای تأمین نیازهای انرژی جهان، به ویژه نیازهای کشورهای در حال توسعه تأکید می‌کنیم. ما بر روی مأموریت سازمان در تأمین انرژی و نفت به کشورهای مصرف‌کننده متمرکز هستیم تا بازدهی عادلانه برای کشورهای تولیدکننده و همچنین بازگشت سرمایه گذاران فراهم کنیم».

بیانیه ادامه داده‌است: «جهانی شدن گسترش یافته و بر تجارت جهانی مسلط است و منجر به توسعه اقتصادی، بهبود ابزارهای ارتباطی، پیوند دادن بازارهای مالی جهانی و پشتیبانی فن آوری می‌شود. در نتیجه، تجارت انرژی رشد کرده‌است و انتظار می‌رود این امر به رشد بخش انرژی بستگی داشته باشد. در حالی که جهانی شدن فرصت‌های زیادی را فراهم می‌کند، این نشان دهنده برخی از چالش‌ها مانند نابرابری درآمد و همچنین گسترش نگرانی است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای