«احسان»؛ کمپین ملی سعودی برای اقدامات خیرخواهانه در ماه رمضان

«احسان»؛ کمپین ملی سعودی برای اقدامات خیرخواهانه در ماه رمضان

ابتکارات اجتماعی متعدد شاهزاده محمد بن سلمان، پیشگامی جهانی پادشاهی را تقویت کرد
شنبه, 17 آوریل, 2021 - 22:00
دستاوردهای قابل توجه سعودی به رهبری شاهزاده محمد بن سلمان در زمینه کارهای خیرخواهانه (الشرق الاوسط)

سعودی در اولین روز جمعه ماه رمضان، یک کارزار ملی برای اقدامات خیرخواهانه بر روی سکوی «احسان» را راه اندازی کرد و این کار در طول ماه مبارک رمضان، با حمایت رهبری و با حضور و مشارکت علما، مقامات ارشد و بسیاری از افراد و تعدادی از تاجران ادامه خواهد یافت.

این کمپین با هدف تعریف نقش پلتفرم «احسان»، ایجاد شده توسط سازمان فناوری داده و هوش مصنوعی سعودی (سدایا)، در راستای ارتقای ارزش‌های کار خیرخواهانه برای افراد جامعه از طریق تشویق به ارائه کمک‌های مالی است. همچنین فعال کردن نقش مکمل «سدایا» در رابطه با سازمان‌های مختلف دولتی، توانمندسازی بخش غیرانتفاعی و گسترش تأثیر آن، فعال سازی نقش مسئولیت‌های اجتماعی در بخش خصوصی از دیگر اهداف آن است.

عبدالله الغامدی رئیس سازمان «سدایا»، تأکید رهبری بر کارهای خیرخواهانه، بررسی نیازهای شهروندان و نیکوکاری را ستود و گفت که هدف این پلتفرم ارتقای مسئولیت اجتماعی افراد و به‌طور کلی شرکت‌ها، بالا بردن کارایی اقدامات توسعهای، بالا بردن ارزش‌های ملی و اقدامات بشردوستانه افراد یا موسسات و پشتیبانی از خدمات، برنامه‌ها و سیستم عامل‌های ملی مربوطه در سطح پادشاهی است.

وی افزود: این سکو به یک نقطه عطف در زمینه کارهای خیرخواهانه تبدیل شده‌است و الگویی است که پادشاهی برای نحوه استفاده از فناوری جهت کاهش رنج و بهبود کیفیت زندگی به جهانیان ارائه می‌دهد.

این کمپین در راستای تلاش‌های سعودی و رهبری آن در زمینه کارهای خیرخواهانه انجام می‌شود؛ به این ترتیب، دستاوردهای «سدایا» به رهبری ولیعهد شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، و دستورالعمل‌ها و پیگیری‌های خستگی ناپذیر وی را تحکیم می‌بخشد.

این تلاش‌ها به منزله گسترش فعالیت‌های خیرخواهانه شاهزاده محمد بن سلمان و ابتکارات مختلف اجتماعی است که تحت تأثیر اقدامات، خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز در زمینه‌های غیرانتفاعی قرار دارد.

بر همین اساس، ولیعهد بنیاد خیریه محمد بن سلمان «مسک» را با هدف حمایت از توسعه پروژه‌های نوظهور و تشویق خلاقیت در جامعه، همراه با توانمندسازی و توسعه جوانان سعودی در زمینه‌های کار، فرهنگ، ادبیات و بخش‌های اجتماعی و فنی، تأسیس کرد.

وی همچنین «برنامه سند محمد بن سلمان» را راه اندازی کرد که پشتیبانی مادی از قشرهای مختلف جامعه را با توجه به مکانیزم‌های کاملاً مطالعه شده و سازمان یافته فراهم می‌کند.

این پروژه شامل «سند ازدواج» است که تاکنون بار ازدواج را از بیش از ۲۶ هزار ذی‌نفع با مبالغی بیش از ۵۲۰ میلیون ریال کاهش داده‌است.

وی همچنین «پروژه خیرخواهانه محمد بن سلمان» را راه اندازی کرد که از ۷۰ انجمن با مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال حمایت کرد و ۱۰۳ هزار نفر را در مناطق مختلف در سال‌های ۲۰۱۶–۲۰۱۷ را از حمایت‌های آن بهره‌مند کرد.

از جمله این اقدامات «پروژه محمد بن سلمان برای توسعه مساجد تاریخی» است که تحت هدایت ولیعهد، در بازسازی ۱۳۰ مسجد در سه مرحله با بیش از ۵۰ میلیون ریال هزینه کمک کرد. مرحله اول، که مساجد با قدمت ۶۰ سال را پوشش می‌داد.

همچنین پروژه مرمت ۵۶ بنا از بنای تاریخی رو به تخریب در منطقه تاریخی جده توسط شاهزاده محمد بن سلمان با مبلغ ۵۰ میلیون ریال به عنوان مرحله اول پشتیبانی شد.

ولیعهد همچنین در جریان کارزار آزادی زندانیان در ماه رمضان ۲۰۱۷ مبلغ ۲۰ میلیون ریال کمک کرد، که به خروج ۱۴۱۴ زندانی در تمام مناطق پادشاهی کمک کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان کمک‌های خیرخواهانه دیگری نیز در دوران ریاست خود بر هیئت مدیره کانون جوانان ملک سلمان، که به ابتکار خادم حرمین شریفین به منظور ارتقای تلاش‌های سعودی در حمایت از جوانان و دستیابی به آرزوهای آنها تأسیس شده‌است.

همچنین در دوران تصدی خود به عنوان رئیس افتخاری انجمن اداری سعودی، و عضو افتخاری انجمن خیریه ملی مبارزه با مواد مخدر، و رئیس هیئت افتخاری اعضای انجمن صنایع دستی اقدامات خیرخواهانه انجام داده‌است. وی در تأسیس «انجمن خیریه ابن باز برای تسهیل ازدواج و مراقبت از خانواده» نیز شرکت کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای