استایل های رمضانی؛ آغوش باز غرب برای فرهنگ شرقی

 استایل های رمضانی؛ آغوش باز غرب برای فرهنگ شرقی

کم شدن ترافیک و ایجاد وقت کافی برای ابتکار در دوره کرونا    
دوشنبه, 19 آوریل, 2021 - 21:45

دست اندرکاران حوزه مد تا قبل از سال ۲۰۲۰ همواره از دست فشار کاری گلایه می کردند و کلافه بودند چون طراحان حدود ۸ مجموعه در سال ارائه می کردند. بماند که آنها باید در مناسبت ها و برنامه های ویژه شرکت می کردند. راف سیمونز مدیر سابق «دیور» به صراحت گفت قرارداد کاری ام را با خانه مد معروف فرانسوی تمدید نکردم چون فشار کاری اینقدر زیاد است که جایی برای ایده پردازی و اجرای ایده های نوین باقی نمی ماند و در نتیجه همواره خلاقیت و نوآوری کم داشتیم. البته کم نیستند طراحان لباسی که مثل راف سیمونز کلافه شده اند و در هر مناسبتی می گویند که تنها آرزویشان وقت کافی برای استراحت و تفکر است اما در آن دوره وقت تنگ بود. ورق در سال ۲۰۲۰ برگشت و آنها دیگر بهانه ای برای گلایه نداشتند. سرنوشت طوری رقم خورد که همه گیری کرونا وقت کافی در اختیارشان قرار داد. طراحان لباس برای عرضه مجموعه های جدید دیگر قید و بند نداشتند چون تمامی برنامه های زمانی به هم خورد و آنها مجبور نبودند که برای طراحی کالشکن های جدید به فکر نیازمندی بازار جهانی باشند. وقفه اتفاق افتاد و این وقفه به نفع خریداران هم بود. کالکشن های جدید با توجه به ذوق و سلیقه بازار خاورمیانه در ماه رمضان طراحی شده است. ماه رمضان برای طراحان مد فرصت طلایی است تا شاید بتوانند بخشی از زیان ناشی از محدودیت ها و تعطیلی کسب و کارها را جبران کنند. عده ای بر این باورند که کرونا هنوز تمام نشده و به تبع آن رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک هم لغو نشده اند. پس نمی شود مهمانی های افطاری و سحری آنچنانی ترتیب داد و اینک فقط اعضای خانواده و یکی دو نفر دوست و آشنا به این مناسبت دور هم جمع می شوند. اما نباید از این نکته غافل بود که همه با توجه به محدودیت های کرونایی با فشار روحی روبرو هستیم و می خواهیم هر طوری که شده زندگی به روال عادی بازگردد. اگر خرید محصولات فشن موجب تقویت روحیه می شود پس چرا که نه؟


با این اوصاف، طراحان لباس شرقی و غربی با توجه به نیازمندی مردم تلاش کردند که با فوت و فن های گوناگون طرح های ویژه مثل قفطان و عبایه و پیراهن های مجلسی شیک و پوشیده به نمایش بگذارند تا شاید ضرر و زیان ۲۰۲۰ را جبران کنند. فروش محصولات فشن در ۲۰۲۰ کاهش چشمگیری داشت و برخی کمپانی ها را به اعلام ورشکستگی کشاند. حالا آنچه طراحان و دست اندرکاران صنعت مد را ذوق زده کرده این است که پیش بینی های بازار امسال از فروش دو میلیارد دلار در ماه رمضان در سعودی و امارات خبر می دهد.


نتایج پژوهش ها نشان می دهد که محصولات فشن و الکترونیک از جمله پرفروش ترین ها در منطقه هستند. ۴۸ درصد مصاحبه شوندگان گفتند که به رغم همه گیری از فروشگاه های لباس و زیورآلات آنلاین خرید می کنند.

تدارکات ماه رمضان چند ماه پیش آغاز شد. برند سعودی «لیم» مجموعه جدیدی با فروش محدود در ماه آوریل در تمامی بوتیک های این برند در خاورمیانه و همچنین از طریق آنلاین در سعودی عرضه کرد. برندهای جهانی در ماه رمضان بر سر سودآوری بیشتر رقابت می کنند اما «لیم» کالکشن شیکی عرضه کرده. استایل های مجموعه بسیار پوشیده اما مدرن هستند. قیمت ها هم مناسب است.


«لیم» که دقیقا می داند بانوان خریدار چه می خواهند به طرح های سراسر رنگ های بهاری و تابستانه و شادی و امید مزین به خط عربی با خطاطی شاکر از سعودی روی آورده. شادی و امید تیتر درشت این مجموعه است. «لیم» از پارچه ای متناسب با حال و هوای عربی مثل پارچه های نرم شیفون و پنبه و جرسی استفاده کرده و طرح های توپ توپی رنگی و منگوله دار و اشکال هندسی به کار برده است.

مدل های شیک رمضانی فقط مخصوص برندهای خاورمیانه نبود بلکه طراحان جهانی نیز وارد کارزار فشن ماه رمضان شدند چون هم می دانند که ماه رمضان چقدر سودآور است و هم اینکه در صدد کسب رضایت زنان عرب هستند.


«لورو پیانا» مجموعه ای از قفطان ها با رنگ های گرم بیابانی و گلدوزی های سنتی شرقی عرضه کرد.

نکته جالب توجه این است که برندهای جهانی امسال در حمایت از طراحان عرب سنگ تمام گذاشتند. برخی از خانه های مد معروف جهان با برخی از طراحان عرب همکاری و گروه دیگری مثل وبسایت شرکت آنلاین «فارفچ» کالکشن های برخی از طراحان عرب را منتشر کردند.

«فارفچ» دستکم ۲۰۰ طرح لباس مخصوص ماه رمضان از ۳۰ طراح لباس اروپایی و آمریکایی و جمهوری آذربایجان و لبنان و غیره را به نمایش گذاشت که یکی از آنها کالکشن «لیم» بود؛ ترکیبی از استایل های شیک و راحت و پوشیده. جالب اینجاست که استایل های رمضانی در «فارفچ» فقط قفطان و عبایه نیست بلکه لباس های مجلسی و لباس خانه نیز به چشم می خورد چون گروهی از زنان دوست دارند که استایل مدرن و پوشیده و شیک را یکجا داشته باشند تا همه جا و هر موقع که خواستند بپوشند. «فارفچ» قطعات را با هم ست و در چند دسته طبقه بندی کرده تا خانم ها بتوانند استایل شیک و پوشیده داشته باشند.


ساندرا منصور طراح لباس لبنانی یکی از طراحانی است که کالکشن رمضانی اش در «فارفچ» منتشر شد. او گفت «ماه رمضان زمان مناسبی است تا روی زیبایی عبایه دست گذاشت. عبایه مظهر شیک پوشی و زیبایی فرهنگ عربی است».

ساندرا افزود «از پارچه کرپ ساتن برای نشان دادن زیبایی عبایه استفاده کردم چون پارچه نرم و سبکی است». مدل های عبایه ساندرا مدرن هستند.


او خاطر نشان کرد «آنچه برایم اهمیت دارد این است که زنان بتوانند در هر جایی و هر زمانی از این استایل استفاده کنند و همواره احساس اعتماد به نفس و راحتی داشته باشند».


گفتنی است که وبسایت های جهانی دیگری هم مثل «فارفچ» کالکشن های مخصوص ماه رمضان عرضه کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای