لندرکینگ: حمایت ایران از حوثی‌ها بسیار چشمگیر و مرگبار است

لندرکینگ: حمایت ایران از حوثی‌ها بسیار چشمگیر و مرگبار است

فرستاده آمریکا: حملات شبه‌نظامیان به مأرب بزرگترین تهدید برای صلح است
پنجشنبه, 22 آوریل, 2021 - 10:00

تیم لندرکینگ فرستاده ویژه ایالات متحده برای حل بحران یمن، ایران را به داشتن نقشی منفی در یمن و عدم تمایل به پایان دادن به درگیری در این کشور متهم کرد و گفت: ایران این نقش را از طریق حمایت از گروه حوثی در راستای ایجاد بی‌ثباتی در کشور و ادامه ارسال محموله‌های سلاح برای آسیب رساندن به یمنی‌ها و زیرساخت‌های سعودی انجام می‌دهد.

فرستاده ویژه آمریکا معتقد است «اقدامات گروه حوثی و ایران که از آن حمایت می‌کند اقدامات یک دولت عادی یا دولت مسئولی که به دنبال یافتن صلح در یمن باشد، نیست».

لندرکینگ در نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفت: حمایت ایران از حوثی‌های یمن بسیار چشمگیر و مهلک است و تهران به دنبال حل واقعی مسئله یمن نیست.

وی تأکید کرد که سعودی و دولت یمن و همچنین امارات متحده عربی برخلاف نقش ایران، از ابتکارات و تلاش‌های برای حل بحران یمن حمایت می‌کنند.

لیندرکینگ در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که حملات شبه نظامیان حوثی به منطقه مأرب بزرگترین تهدید در راه تلاش‌ها برای برقراری صلح است و تمام پشتیبانی ایران از آنها با پیامدهای بسیار جدی همراه است و ما به‌طور فزاینده‌ای در مورد حملات علیه سعودی و علیه سایر کشورها می‌شنویم.

وی از شرکای بین‌المللی آمریکا «مانند عمان» برای سد کردن راه کمک‌های تسلیحاتی ایران درخواست کمک کرد.

وی معتقد است که حوثی می‌تواند در یمن بعد از درگیری نقش داشته باشد، زیرا خود را به توافق‌نامه‌های بین‌المللی متعهد کرده و به یک راه حل سیاسی مسالمت آمیز دست خواهد یافت. نماینده آمریکا اعلام کرد که به دلیل «بحران حاد انسانی» هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی می‌میرد.

وی تعداد آمریکایی‌های تحت تهدید «خطر حملات حوثی‌ها» علیه سعودی را ۷۰ هزار نفر تخمین زد. او همچنین هشدار داد که اگر جنگ متوقف نشود، موج بیشتری از جنگ و بی‌ثباتی را در پی خواهد داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای