دومینوی ریزش متحدان عون ادامه دارد؛ حزب‌الله تنهاست

دومینوی ریزش متحدان عون ادامه دارد؛ حزب‌الله تنهاست

پنجشنبه, 22 آوریل, 2021 - 10:00

پس از گذشت حدود ۵ سال از آغاز دوران ریاست جمهوری میشل عون، ائتلاف‌های وی با متحدان یکی پس از دیگری فرومی پاشد، به طوری که اکنون فقط حزب‌الله را در کنار خود می‌بیند.

یک منبع نزدیک به دوگانه شیعی (حزب‌الله و جریان امل) با اعلام این مطلب به «الشرق الاوسط» گفت که پایداری و ماندگاری «جریان میهنی آزاد» فقط به حمایت از «حزب‌الله» و ائتلافش با آن پیوند خورده‌است.

ایلی فرزلی معاون رئیس پارلمان لبنان، متحد سابق عون، تازه‌ترین و آخرین کسی بود که اعلام کرد که از ائتلاف با عون کناره می‌گیرد.

فرزلی همچنین خواستار به دست گرفتن قدرت از سوی ارتش به‌طور انتقالی شد.

فرزلی در مصاحبه با «الشرق الاوسط» اظهار کرد که «عهد و پیمان در لبنان به اهداف مطلوب خود نرسید و من همیشه کنار رئیس‌جمهور ایستاده بودم و به دور وی بسیار امیدوار بودم».

او در ادامه به سرکشی و شورش قاضی غاده عون دادستان عمومی تجدیدنظر در جبل لبنان و نزدیک به رئیس‌جمهور میشل عون، در برابر حکم توقیف وی در مسئله ورود به جرایم مالی و دعوت صریح وزیر دادگستری به ایجاد یک انقلاب در قوه قضاییه اشاره کرد و گفت این صحنه اوضاع را بحرانی تر کرده‌است.

در همین زمینه، روز چهارشنبه اعلام شد که رئیس‌جمهور عون خواستار برگزاری جلسه امنیتی برای بحث در مورد اوضاع شد.

یک منبع سیاسی به «الشرق الاوسط» گفت شرط‌بندی بر انصراف حزب‌الله از ائتلاف خود با رئیس‌جمهور عون و رئیس جریان میهنی آزاد، جبران باسیل بی‌نتیجه است، زیرا این حزب از ائتلاف خود با این دو دست نخواهد کشید، زیرا حزب‌الله مادامی که گزینه مسیحی در دسترس نباشد و به دلیل ملاحظات مخالفان مسیحی اش، به راحتی اطمینان نخواهد کرد،

علاوه بر این، گفت و گوی متوقف شده بین «حزب‌الله» و بشاره الراعی سراسقف مارونی تنها به یک جلسه محدود شد و در حد رفع سرزنش باقی ماند.

در همین حال، فرانسه به همراه اتحادیه اروپا در حال آماده‌سازی پیشنهادهایی مبنی بر مسدود کردن دارایی و ممنوعیت سفر سیاستمداران لبنانی برای تحریک آنها در جهت تشکیل دولت است.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه گفت: پیشنهادات مشخصی دربارهٔ تحریم افرادی که منافع عمومی لبنان را به خاطر منافع شخصی خود رها کرده‌اند، در حال آماده‌سازی است.

وی افزود: اگر سیاستمداران به مسئولیت‌های خود عمل نکردند ما نیز در انجام مسئولیت‌های خود در تحریم این افراد دریغ نخواهیم کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای