واشنگتن اطلاعات نظامی را با سعودی به اشتراک می‌گذارد

واشنگتن اطلاعات نظامی را با سعودی به اشتراک می‌گذارد

فرمانده سنتکام بر اهمیت آن برای دفع تهدیدهای حوثی تأکید کرد
پنجشنبه, 22 آوریل, 2021 - 22:30

ژنرال کنت مک کنزی رئیس ستاد کل فرماندهی مرکزی نیروهای ارتش آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) تأکید کرد که ایالات متحده متعهد است که به پادشاهی عربی سعودی در دفاع از خود در برابر حملات حوثی‌ها کمک کند و تأکید دارد که اطلاعاتی در اختیار نیروهای مسلح سعودی قرار دهد تا به آنها کمک کند تا حملات را خنثی کند.

مک کنزی در جلسه استماع در کمیته خدمات مسلح سنا گفت که ایران هنوز در حال ارائه سلاح، تجهیزات و آموزش به حوثی‌های یمن با هدف حمله به سعودی است.

وی اعلام کرد که حوثی‌ها با کمک ایران بیش از ۱۵۰ حمله موشک بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین علیه اهداف غیرنظامی و نظامی در سعودی انجام داده‌اند، علاوه بر این زیرساخت‌ها را در ژانویه گذشته هدف قرار داده‌است.

مک کنزی تأکید کرد که ایالات متحده مشتاق است تا اطلاعات لازم به نیروهای مسلح سعودی برای کمک به آنها در خنثی کردن حملات حوثی‌ها ارائه دهد.

وی گفت: «کمک‌های ایالات متحده به پادشاهی عمدتاً معطوف به ارائه اطلاعات به نیروهای مسلح سعودی برای کمک به آن در مقابله با حملات حوثی‌ها توسط هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‌های بالستیک و قایق‌های انفجاری است که قوانین بین‌المللی را نقض و تلاش‌های دیپلماتیک را تهدید می‌کنند».

مک کنزی اظهار کرد که حملات حوثی‌ها از نظر اهداف و ماهیت متفاوت است. وی تأکید کرد که ایران هنوز به دنبال ایجاد بی‌ثباتی در منطقه از طریق بازوهای نیابتی خود است.

به گفته این مقام ارشد نظامی، «کمک مرگباری که ایران به حوثی‌ها برای انجام حملات خود ارائه می‌دهد، درگیری در یمن را طولانی‌تر خواهد کرد، تنش‌ها را در منطقه برافروخته، امنیت سعودی را به مخاطره می‌اندازد، رنج مردم یمن را افزایش می‌دهد و مانع از ورود مواد غذایی، آب و کمک‌های پزشکی به آنها می‌شود».

در ادامه جلسه، سناتور جمهوریخواه جیم اینهاف عضو ارشد کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده، بر حق سعودی برای دفاع از خود در برابر حملات حوثی‌ها به مرزهای خود تأکید کرد.

وی معتقد است که دولت ایالات متحده باید این مسئله را درک کند «زیرا ایالات متحده در صورت حملات مشابه به مرزهای خود همین کار را می‌کرد».

آنهوف همچنین به دولت آمریکا در مورد لغو تحریم‌های تهران هشدار داد و گفت که پول حاصل از کاهش تحریم‌ها در راستای تأمین مالی تروریسم در منطقه استفاده خواهد شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای