یک گروه مسلح در اتیوپی استان نزدیک سد النهضه را تصرف کرد

یک گروه مسلح در اتیوپی استان نزدیک سد النهضه را تصرف کرد

پنجشنبه, 22 آوریل, 2021 - 11:30
عکس: عکس ماهواره ای از سد النهضه در ۲۰ ژوئیه پارسال (فرانس پرس)

سازمان حقوق بشر اتیوپی اعلام کرد یک گروه مسلح شهرستانی در غرب اتیوپی را تصرف کرده است.


گزارش ها حاکی از وقوع خشونت و کشتار غیر نظامیان و ربودن کارکنان دولتی توسط این گروه مسلح است.


سازمان حقوق بشری دولتی اتیوپی افزود «گزارش هایی به دست این نهاد رسیده مبنی بر اینکه شهرستان سیدال در منطقه ایالت بنی شنگول گوموز در غرب کشور از ۱۹ آوریل به دست یک گروه مسلح افتاده است».


سازمان حقوق بشر اتیوپی به نام این گروه مسلح اشاره نکرد اما چهارشنبه (۲۱ آوریل) در بیانیه ای گفت «جمعیت شهرستان حدود ۲۵ هزار نفر است».


خبرگزاری آلمان افزود که تا حالا با مقام های محلی درباره این موضوع تماس نگرفته است.


سد ۴ میلیارد دلاری النهضه در این شهرستان اتیوپی واقع شده است.


دولت اتیوپی می گوید سد النهضه سهم بسزایی در توسعه اقتصادی و تولید برق در این کشور دارد اما مصر و سودان درباره کاهش میزان آب نیل نگران هستند.


خشونت های اتنیکی در منطقه بنی شنگول گومز در چند ماه گذشته افزایش قابل ملاحظه داشته و در یکی از این حملات مرگبار در دسامبر بیش از ۲۰۰ غیر نظامی کشته شدند.


این منطقه از گروه های اتنیکی گوناگون تشکیل شده و گرفتار حملات خشونت بار و مرگبار علیه غیر نظامیان است.


سازمان حقوق بشری اتیوپی در این بیانیه خاطر نشان کرد «عده ای از ساکنان منطقه که فرار کردند به سازمان حقوق بشری گفتند که این گروه مسلح املاک عمومی و خصوصی را آتش زده و غارت کرده است. مسئولان محلی و پلیس منطقه همه فرار کردند. گزارش ها حاکی از قتل غیر نظامیان و ربودن کارکنان دولت است».


این نهاد یادآور شد «بنا به گفته های ساکنان و مسئولین منطقه که سازمان حقوق بشری با آنها صحبت کرده شمار نیروهای مسلح بیشتر از تعداد ماموران امنیتی مستقر در این منطقه است».


دولت اتیوپی برای مهار خشونت های اتنیکی و سیاسی در مناطق فراوانی از کشور پیش از برگزاری انتخابات در ماه ژوئن تلاش می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای