بایدن کشتار ارامنه به دست عثمانی‌ها را «نسل‌کشی» خواند

بایدن کشتار ارامنه به دست عثمانی‌ها را «نسل‌کشی» خواند

او گفت هدف «نه مقصر شناختن بلکه اطمینان از عدم تکرار آن است»
یکشنبه, 25 آوریل, 2021 - 00:15

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، روز شنبه چهارم اردیبهشت، کشتار ارامنه به دست عوامل امپراتوری عثمانی در سال ۱۹۱۵ را به‌طور رسمی «نسل‌کشی» معرفی کرد.

بایدن در سخنرانی سالانه خود به مناسبت یکصد و ششمین سالگرد کشتار ارامنه در دوره ترکیه عثمانی گفت که قصد آمریکا از به رسمیت شناختن «نسل‌کشی» ارامنه متهم کردن دیگران نیست، بلکه می‌خواهد مطمئن شود چنین رخدادی هرگز تکرار نخواهد شد.

وی افزود: «در ۲۴ آوریل ۱۹۱۵، یک میلیون و پانصد هزار ارمنی توسط امپراتوری عثمانی قتل‌عام شدند. هر سال در این روز، ما کسانی که در نسل‌کشی ارامنه در دوران عثمانی کشته شدند را یادآوری می‌کنیم تا بار دیگر بر تعهد خود برای جلوگیری از چنین رویدادی تأکید کنیم».

وی ادامه داد: «مردم آمریکا به همه ارمنی‌هایی که در جریان این نسل‌کشی که ۱۰۶ سال قبل در چنین روزی آغاز شد جان باختند، ادای احترام می‌کنند».

برغم فشارهای چندین ساله جامعه ارامنه ساکن در ایالات متحده آمریکا هیچ‌یک از روسای جمهوری این کشور تاکنون خطر ناراحت و عصبانی کردن آنکارا، متحد تاریخی واشینگتن و عضو ناتو را با به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه به جان نخریده بود.

جو بایدن سال گذشته در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که از تلاش‌های صورت‌گرفته برای به‌رسمیت شناختن این کشتار به‌عنوان نسل‌کشی حمایت خواهد کرد.

این اقدام بایدن می‌تواند موجب تشدید تنش‌ها بین واشینگتن و آنکارا شود، روابطی که پیش از این نیز به‌خاطر اختلافات گسترده بر سر سایر موضوعات، متشنج بوده‌است.

در همین باره، ایکان اردمیر مسئول پرونده ترکیه در بنیاد دفاع از موکراسی‌ها در واشنگتن در گفت و گو با «الشرق الاوسط» معتقد است که برای پیش‌بینی واکنش آنکارا به اقدامبایدن، بهتر است که به موارد قبلی واکنش به رسمت شناختن این مسئله از سوی دولت‌های غربی نگاه کنیم.

او افزود، در آن موارد، واکنش فوری آنکارا شدید، اما زودگذر بود. وی افزود: این بار نیز احتمالاً دولت اردوغان همانند گذشته به همکاری با آمریکایی‌ها باز خواهد گشت.

اما وی معتقد است که رئیس‌جمهور ترکیه این به رسمیت شناختن و بحران دیپلماتیک با واشینگتن را فرصتی برای ملتهب کردن احساسات ضد آمریکایی در داخل ترکیه و بهره‌گیری از اختلافات دو جانبه می‌داند تا توجه رای‌دهندگان ترکیه را از بحران اقتصادی مداوم کشور و فروپاشی مالی منحرف کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای