گرفتاری لبنان بین «انار کپتاگون» و «شورش قاضی»

گرفتاری لبنان بین «انار کپتاگون» و «شورش قاضی»

دوشنبه, 26 آوریل, 2021 - 00:45
سراسقف مارونی‌های لبنان قاچاق مواد مخدر به سعودی را محکوم کرد (خبرگزاری ملی لبنان)

قبل از این که لبنان از بحران قضایی ناشی از عدم پایبندی قاضی غاده عون به تصمیمات رئیس دستگاه قضایی، این کشور وارد یک بحران دشوارتر و پیچیده تری شد که انتظار می‌رود بر صادرات بخش کشاورزی به سعودی تأثیر منفی بگذارد.

پادشاهی عربی سعودی روز یکشنبه، تصمیم خود برای ممنوعیت و جلوگیری از ورود محصولات لبنانی پس از کشف مقادیر زیادی قرص کپتاگون (روانگردان) مخفی در یک محموله انار و تشدید قاچاق مواد مخدر به این کشور را اجرا کرد.

در همین باره، میشال عون رئیس‌جمهوری لبنان، امرئز دوشنبه ریاست نشستی با حضور اعضای دولت و رؤسای نهادهای امنیتی و گمرکی کشورش دربارهٔ ممنوعیت واردات سبزی و میوه لبنان به سعودی را برعهده گیرد.

در این میان، عبد اللطیف دریان مفتی جمهوری لبنان، در بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی و درک تصمیم پادشاهی عربی سعودی برای بستن مرزهای خود به روی محصولات کشاورزی لبنان به دلیل عملیات قاچاق، عملیات قاچاق مواد مخدر را محکوم کرد و گفت این اقدام توسط قانون و اخلاق رد شده‌است و در نتیجه آن، این امر باعث عواقب جدی در رقم خوردن فروپاشی بیشتر اقتصادی لبنان می‌شود.

در همین راستا، ولید البخاری سفیر سعودی در لبنان گفت که محموله خنثی شده قاچاق مواد مخدر از لبنان «نه تنها سعودی بلکه برای غرق کردن کل جهان عرب با مواد مخدر و روانگردان کفایت می‌کند».

بشاره پطرس الراعی رهبر دینی مسیحیان مارونی لبنان و بولس عوده اسقف طایفه روم ارتدوکس بیروت نیز در سخنرانی‌های روز یکشنبه خود، به دو پرونده «انار کپتاگون» و «سرکشی قاضی زن» پرداختند.

الراعی در خطبه دینی خود به روشنی گفت که با البخاری تماس گرفته و عملیات قاچاق مواد مخدر از طریق محصولات کشاورزی را محکوم کرده‌است.

او در مورد قاضی عون، آن را «حادثه قضایی» خواند و «حیرت» خود را ابراز داشت، در حالی که اسقف عوده پرسید: «آیا مجاز است قاضی از قانون عدول کند؟».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای