«چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰».. در مسیر اجرا

«چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰».. در مسیر اجرا

راه اندازی پی در پی پروژه‌ها، استراتژی‌ها و برنامه‌های تحول ادامه دارد
دوشنبه, 26 آوریل, 2021 - 11:00
چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰ با نشانه گذاری تحول اقتصادی هدفمند حرکت می‌کند (الشرق الاوسط)

پنج سال پس از این که شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، «چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰» را راه اندازی کرد، سال جاری شاهد یک تحرک عملی روی زمین برای انجام پروژه‌های چشم‌انداز پادشاهی بود.

مرحله طراحی، استراتژی‌ها، جزئیات فنی و چشم‌اندازهای طراحی به پایان رسید و مرحله شروع اجرا، به ویژه ارکان اصلی چشم‌انداز، از طریق پروژه‌های کلان آغاز شد.

انتظار می‌رود که با تکمیل این پروژه‌های کلان، یک مدل جهانی منحصر به فرد در پایداری، حفاظت از محیط زیست، حفاظت از طبیعت، کیفیت زندگی و اشتغال زایی ایجاد شود.

علیرغم پیامدهای همه‌گیری کرونا و اثرات آن بر صحنه جهانی، سعودی همچنان از برنامه‌های اجرایی پروژه‌ها رونمایی می‌کند، به طوری که از ابتدای سال، ولیعهد تعدادی از پروژه‌های محوری را افتتاح کرد، از جمله این طرح‌ها می‌توان به اعلامیه شهر «The Line» - پاک‌ترین و هوشمندترین شهر جهان -، راه اندازی طرح‌ها جزایر پروژه «دریای سرخ»، سفر در زمان برای گردشگری تاریخی و باستان‌شناسی در منطقه «العلا» و همچنین راه اندازی پروژه «السوده» اشاره کرد.

علاوه بر این، اولین پروژه‌های «انرژی جایگزین» در سکاکا، «استراتژی ریاض»، استراتژی «صندوق سرمایه‌گذاری عمومی» و همچنین برنامه «شریک» برای مشارکت بخش دولتی و خصوصی راه اندازی شده‌است.

در زمانی که پروژه‌ها و برنامه‌ها بیش از ۱٫۶ میلیون شغل در حداقل سطح خود ایجاد می‌کنند، تحرک اخیر شایستگی رویکرد صریح سعودی را برای تکمیل روند تکمیل پروژه چشم‌انداز و دستیابی به اهداف آن بدون ایجاد مانع، در هر شرایطی، ثابت می‌کند.

چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی موفق به ایجاد بخش‌های اقتصادی بزرگی شد که بر تولید ناخالص داخلی کشور سایه افکند که مهم‌ترین آن تغییر جهت به سمت گردشگری است، به طوری که این سیستم، دستگاه‌های دولتی و مالی ویژه بخش گردشگری را آماده و برای ادغام آن با پروژه‌های مهم چشم‌انداز تلاش کرده‌است.

یکی از مهم‌ترین اهداف چشم‌انداز پادشاهی کیفیت زندگی و افزایش مالکیت سعودی‌ها در حوزه مسکن است، به طوری که آمارهای اخیر نشان می‌دهد که صدها هزار خانواده سعودی از برنامه‌های مالی برای مالکیت مسکن بهره‌مند شده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای