«مشقاص» استاد مونولوگ سعودی درگذشت    


«مشقاص» استاد مونولوگ سعودی درگذشت    

شنبه, 1 مه, 2021 - 11:45

حسن دردیر هنرمند سعودی پنجشنبه (۲۹ آوریل) با بیش از ۷۴ سابقه درگذشت. او یکی از کمدین های سرشناس درام سعودی به شمار می رود که در خاطره انگیز ترین شخصیت ها یعنی «مشقاص» بازی کرده است.


«مشقاص» که در جوانی وارد عرصه هنری شد در دوره های گوناگون درام سعودی حضور داشت. او در چندین و چند فیلم و سریال کمدی مثل «العم مشقاص» و «فوازیر رمضان» و «حکایات مشقاص» نقش آفرینی کرد که تمام آنها در ماه رمضان در سعودی پربیننده بودند.


حسن دردیر در سال ۱۹۳۸ متولد شد و عضو تئاتر دانش آموزی بود. او پس از تکمیل تحصیلات در اداره گمرک جده مشغول به کار شد اما اتفاقی پایش به حضور هنر باز شد.


دردیر در چندین فیلم و سریال بازی کرد اما دوران طلایی او با بازی در نقش «مشقاص» در سریال «مجموعه خدماتی مشقاص» کلید خورد.


نام و شخصیت «مشقاص» اتفاقی بود. مرحوم لطفی زینی طراح اصلی «مشقاص» به شمار می رود. او تنظیم کننده مراسم استقبال شاهزاده فیصل ولیعهد وقت که بعدا پادشاه شد بود و یک نمایشنامه در قالب برنامه های این مراسم اجرا شد. اسم شخصیت اصلی آن نمایشنامه «مشقاص» به یک نام به یاد ماندنی تبدیل شد.


حسن دردیر در «اسکچ طنز» و «مونولوگ» شناخته شد و خود وی در سال ۱۳۷۸ قمری این نوع طنز را در نمایش رادیویی جده ایجاد کرد و به موفقیت چشمگیری دست یافت. «یا تاکسی یا طایر» از جمله مونولوگ های معروف در سعودی یک مونولوگ اجتماعی هدفمند درباره رانندگی پرسرعت و خطرات آن است. این مونولوگ یکی از کارهای دردیر بود. او همواره واژه ها را با شیوه ای گویا و ساده بیان می کرد تا درباره مشکلات روز جوامع بر اثر تحولات و تغییرات صحبت کند. او کلید واژه های ساده را با شیوه ای موثر و طرز بیان روان بیان می کرد.


«مشقاص» در اولین سریال تلویزیونی ساخته وزارت اطلاع رسانی در ریاض ظاهر شد. سریال ملی گرایانه «مشقاص خدمات عامه» یک درام طنز اجتماعی با حضور سبا باهبری در نقش «شقص» بود.


دردیر در فوازیر کودکان در ماه رمضان نیز بازی کرد و در آن دوره در کنار محمد عبده در فوازیر «سمسمیه» نیز نقش آفرینی نمود.


او در نیمه دهه شصت میلادی در دو سریال «اغانی فی بحر الامانی» و «الاصیل» در کنار طلال مداح و محمد عبده دو آهنگساز و خواننده سرشناس سعودی بازی کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای