هیئت آمریکایی برای تقویت روابط با متحدان راهی خاورمیانه شد

هیئت آمریکایی برای تقویت روابط با متحدان راهی خاورمیانه شد

سفر هیئت آمریکایی به سعودی، امارات، مصر و اردن
یکشنبه, 2 مه, 2021 - 09:00

یک هیئت دولتی آمریکا، سفر یک هفته ای خود را به پایتخت چهار کشور عربی خاورمیانه (سعودی، امارات، مصر و اردن)، با هدف تقویت روابط ایالات متحده با شرکای منطقه‌ای خود آغاز کرده‌است.

در بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده آمده‌است که هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای امنیت ملی، مشاور وزیر خارجه، معاون مشاور وزیر دفاع در امور خاورمیانه و همچنین دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک در این سفر حضور دارند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد این هیئت آمریکایی قرار است تا به ابوظبی، عمان، قاهره، ریاض سفر کرده و با مقامات دولتی دیدار کند.

این هیئت قرار است با مقامات ارشد این کشورها دربارهٔ روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی طولانی مدت مذاکره کند.

در این بیانیه آمده‌است که این هیئت در ابوظبی به منظور «تقویت مشارکت استراتژیک بین ایالات متحده و امارات متحده عربی، از جمله همکاری برای مبارزه با تغییرات آب و هوا و ارتقای انرژی پاک» تلاش خواهد کرد.

هیئت در عمان پایتخت اردن، «موضوعات منطقه ای مورد اهتمام مشترک، تقویت مشارکت طولانی مدت و استراتژیک ایالات متحده با اردن و پیشرفت مداوم در دستور کار اصلاحات اقتصادی» را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

این هیئت همچنین در قاهره «روابط دو جانبه، امنیت منطقه ای و همکاری اقتصادی» را بررسی خواهد کرد.

این بیانیه حاکی از آن است که در جریان مذاکرات در ریاض، «ایالات متحده حمایت خود را از امنیت سعودی تأکید کرده و دربارهٔ دیپلماسی در حال انجام برای دستیابی به یک راه حل صلح آمیز درگیری‌های یمن از طریق مذاکره گفت و گو خواهد کرد».

علاوه بر این دربارهٔ «تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی برای مدرن سازی و متنوع سازی اقتصاد خود و همکاری اقلیمی» گفت و گو خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای