بایدن: بن لادن را تا دروازه‌های جهنم تعقیب کردیم

بایدن: بن لادن را تا دروازه‌های جهنم تعقیب کردیم

آمریکا دهمین سالگرد کشته شدن رهبر القاعده را گرامی داشت
سه شنبه, 4 مه, 2021 - 00:30

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در دهمین سالروز کشته شدن اسامه بن لادن به دست نیروهای آمریکایی گفت، القاعده دیگر تهدیدی برای کشورش ایجاد نمی‌کند و کشته شدن بن لادن ضربه سنگینی به این سازمان وارد کرده‌است.

بایدن در بیانیه‌ای اعلام کرده‌است: «ما همچنان در برابر هرگونه تهدیدی علیه منافع آمریکا که از خاک افغانستان صورت پذیرد، هشیار و آماده واکنش خواهیم بود».

او افزود: «۱۰ سال پس از حادثه مرگبار یازدهم سپتمبر ۲۰۱۱ که ملت ما مورد حمله قرار گرفت و پای ما را به جنگ در افغانستان جهت تعقیب القاعده و سران این گروه کشاند، بن لادن را تا دروازه‌های جهنم تعقیب کردیم».

در تاریخ ۲ می سال ۲۰۱۱، نیروهای ویژه ایالات متحده در عملیاتی با اسم رمز «نیزه نپتون» به زندگی اسامه بن لادن رهبر سازمان القاعده پایان دادند.

در این میان، لئون پانتا رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) گفت، در حالی که ایالات متحده آماده می‌شود تا ماه سپتامبر آینده از افغانستان خارج شود، القاعده دیگر تهدید بزرگی برای این کشور محسوب نمی‌شود.

وی معتقد است که تمرکز بعدی باید روی تهدیدات روسیه و چین، تهدیدهای امنیت سایبری و تروریسم داخلی باشد.

وی افزود: «کشته شدن اسامه بن لادن مدلی تلقی می‌شود که همه دولت‌های آمریکا باید از آن الگوبرداری کنند. از آنجا که در طول ۱۰ سال کار مداوم در جستجوی اولین تروریست، همه سازمان‌های اطلاعاتی و دفاعی، با تلاش و کوشش توانستند با همکاری کنگره به محل سکونت وی برسند و او را از بین ببرند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای