اعتراض بغداد به آنکارا

اعتراض بغداد به آنکارا

در پی حضور هماهنگ‌نشده وزیر دفاع ترکیه در خاک عراق
سه شنبه, 4 مه, 2021 - 00:45

دولت عراق در واکنش به ورود هماهنگ نشده خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه به شمال عراق، اعتراض شدیداللحنی به دولت ترکیه ارائه داد.

وزارت امور خارجه عراق روز دوشنبه کاردار سفارت ترکیه در بغداد را در پی نقض حاکمیت عراق توسط ترکیه احضار و یادداشت اعتراضی نسبت به نقض مکرر حاکمیت عراق به وی تسلیم کرد.

در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده‌است که نزار الخیر الله قائم مقام وزارت امور خارجه عراق مورخ ۳ مه ۲۰۲۱، در ساختمان وزارت امور خارجه عراق، یادداشت اعتراضی را به کاردار ترکیه در بغداد تسلیم کرده‌است.

در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه عراق آمده‌است: در یادداشت اعتراضی، دولت عراق نارضایتی شدید خود را از حضور خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در خاک عراق بدون هماهنگی یا کسب موافقت از سوی مقامات و دیدار با نیروهای غیرقانونی ترکیه در خاک عراق اعلام و آن را محکوم کرده‌است.

وزارت امور خارجه عراق در این یادداشت اعتراضی اظهارات وزیر کشور ترکیه دربارهٔ قصد ترکیه برای احداث پایگاه نظامی دائمی در شمال عراق را هم محکوم کرد.

قائم مقام وزارت امور خارجه عراق تأکید کرد دولت عراق قاطعانه نقض مکرر حاکمیت عراق و احترام به خاک و حریم هوایی این کشور از سوی نیروهای نظامی ترکیه را رد می‌کند و تداوم این رویکرد با روابط دوستانه و حسن همجواری و قوانین و عرف بین‌المللی مرتبط سازگاری ندارد.

وی همچنین تأکید کرد باید به ترکیه یادآور شد روی آوردن به راه حل‌های نظامی یکجانبه، نمی‌تواند چالش‌های امنیتی مشترک را حل و فصل کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای