خواسته لیبی از ترکیه: خروج نیروهای آنکارا و «مزدوران»

خواسته لیبی از ترکیه: خروج نیروهای آنکارا و «مزدوران»

سرنوشت تفاهمات اردوغان و السراج محور گفت و گوهای اوغلو و آکار در طرابلس
سه شنبه, 4 مه, 2021 - 00:45

دولت لیبی بار دیگر از ترکیه خواست، نیروهای خود، بیگانه و مزدوران خود را از خاک لیبی خارج کند.

این اظهارات در دیدار هیئت عالی‌رتبه ترکیه شامل مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، خلوصی آکار وزیر دفاع ملی، یاشار گولر رئیس ستاد مشترک ارتش و هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ملی با مقامات ارشد در طرابلس لیبی مطرح شد.

تفاهمات رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با فایز السراج رئیس سابق دولت «الوفاق» لیبی و سرنوشت آن‌ها محور گفت و گوهای چاووش اغلو و آکار با عبدالحمید الدبیبه رئیس دولت موقت لیبی، با حضور سرلشکر محمد الحداد فرمانده ستاد ارتش و نجلاء المنقوش وزیر خارجه لیبی بود.

المنقوش روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با چاووش اوغلو خواستار اخراج نیروها و مزدوران خارجی از این کشور آفریقای شمالی شد.

این دیپلمات بلندپایه لیبی همچنین از ترکیه خواست تا در راستای اجرای تمام قیود و مقررات مندرج در توافق آتش‌بس و نتایج کنفرانس برلین و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و در همکاری با یکدیگر برای اخراج تمام نیروها و مزدوران خارجی از خاک لیبی گام بردارد.

وی بر پایبندی کشورش به نقشه راه برآمده از کنفرانس گفت و گوی ملی لیبی و انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان در پایان سال جاری تأکید کرد.

در مقابل، چاووش اوغلو گفت که وی با وزیر امور خارجه لیبی در مورد تفاهم نامه امضا شده بین ترکیه و دولت الوفاق و اقدامات لازم در این زمینه گفت و گو کرده‌است.

وزیر دفاع ترکیه همچنین با رئیس ستاد کل ارتش لیبی، با حضور رئیس ستاد ارتش ترکیه، در مورد همکاری‌های نظامی بین دو کشور با توجه به تفاهم نامه همکاری‌های نظامی و امنیتی با السراج رایزنی کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای