بیانیه سعودی و پاکستان: تأکید بر همخوانی اهداف و تقویت همکاری

بیانیه سعودی و پاکستان: تأکید بر همخوانی اهداف و تقویت همکاری

یکشنبه, 9 مه, 2021 - 00:15

پادشاهی عربی سعودی و جمهوری اسلامی پاکستان، در بیانیه‌ای مشترک از سطح روابط نظامی و امنیتی دو جانبه اظهار رضایت و بر همکاری‌های بیشتر به منظور تحقق اهداف مشترک تأکید کردند.

این بیانیه به مناسبت سفر دو روزه عمران خان نخست‌وزیر پاکستان به ریاض صادر شده‌است. این سفر به دعوت شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی انجام شده‌است.

ولیعهد سعودی و نخست‌وزیر پاکستان در دیدار خود بر عمق روابط دو کشور و اهمیت گسترش همکاری و هماهنگی دوجانبه و تقویت آن در زمینه‌های مختلف تأکید کردند.

دو طرف همچنین راه‌های تقویت روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور را با بررسی زمینه‌های سرمایه‌گذاری و فرصت‌های موجود و اولویت‌های توسعه در پاکستان مورد بحث قرار دادند.

عمران خان از نقش خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود در ترویج وحدت اسلامی و نقش ریاض در حل و فصل مسائل پیش روی امت اسلامی و تلاش‌هایش برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی ستایش کرد.

نخست‌وزیر پاکستان همچنین سفر تاریخی شاهزاده محمد بن سلمان در فوریه ۲۰۱۹ به پاکستان را مهم تلقی کرد.

دو طرف همچنین راه‌های تقویت روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور را با بررسی زمینه‌های سرمایه‌گذاری و فرصت‌های موجود با توجه به چشم‌انداز ۲۰۳۰ سعودی و اولویت‌های توسعه در پاکستان مورد بحث قرار دادند.

همچنین لزوم تلاش‌های مشترک در جهان اسلام برای مقابله با افراط‌گرایی و خشونت و رد فرقه‌گرایی و تلاش برای دستیابی به صلح و امنیت بین‌المللی مورد تأکید دو طرف قرار گرفت.

دو طرف همچنین حمایت کامل خود از کلیه حقوق مشروع مردم فلسطین اعلام کردند. از جمله مهم‌ترین آنها حق تعیین سرنوشت و تأسیس کشور مستقل خود با مرزهای قبل از ۱۹۶۷، با پایتختی قدس شرقی، مطابق با محتویات ابتکار صلح عربی و قطعنامه‌های مربوط به سازمان ملل متحد است.

سعودی و پاکستان بر اهمیت حمایت از تلاش‌ها برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی جامع برای بحران یمن بر اساس سه منبع ارائه شده توسط ابتکار خلیج و سازوکار اجرایی آن، نتایج گفت و گوی جامع ملی و قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت، تأکید کردند.

بیانیه مشترک سعودی و پاکستان ضمن تأکید بر حمایت از راه حل سیاسی در یمن، هدف‌قراردادن شهروندان و مناطق مسکونی پادشاهی عربی سعودی با حملات موشکی و پهپادی توسط شبه‌نظامیان حوثی را محکوم کرد.

بیانیه سعودی و پاکستان همچنین در قبال تهدید امنیت نفت و ثبات منابع انرژی جهانی ابراز نگرانی کرد.

سعودی و پاکستان همچنین حمایت خود را از راه حل‌های سیاسی برای پرداختن به بحران‌های سوریه و لیبی و همچنین تلاش‌های سازمان ملل ابراز داشتند.

دو طرف در مورد اهمیت گفت و گو بین پاکستان و هند برای حل اختلافات توافق کردند. ولیعهد سعودی بر نقش محوری پاکستان در تسهیل روند صلح در افغانستان تأکید کرد. طرفین از تمامی گروه‌های داخلی افغانستان خواستند تا از فرصت فعلی برای یافتن راهکار سیاسی و جامع جهت استقرار صلح و ثبات استفاده کنند.

نخست‌وزیر پاکستان نقش محوری سعودی در مسائل مشترک بین‌المللی را ستایش کرد.

مطابق این بیانیه، نخست‌وزیر پاکستان از دو ابتکار سعودی سبز و خاورمیانه سبز شاهزاده محمد بن سلمان استقبال کرد و گفت که امیدوار است بتواند با هم افزایی بین چشم‌انداز این طرح و ابتکار پاکستان از جمله «سونامی ۱۰ میلیارد درخت» همکاری کند.

ولیعهد سعودی نیز بر حمایت خود از چشم‌انداز عمران خان برای تبدیل پاکستان به یک کشور مرفه و شکوفا تأکید کرد.

ولیعهد سعودی و نخست‌وزیر پاکستان در جریان دیدارشان چندین توافق‌نامه دوجانبه و تفاهم‌نامه همکاری میان پادشاهی سعودی و پاکستان امضا کردند. در توافق‌نامه همکاری امضا شده بین دو کشور مبارزه با جرایم، مبارزه با قاچاق غیرقانونی مواد مخدر، روانگردان و پیش‌سازهای شیمیایی مورد توجه قرار گرفته‌است. همچنین در تفاهم‌نامه‌ای دیگر برای تأمین اعتبار پروژه‌های مشترک در زمینه‌های انرژی، زیرساخت‌ها، حمل و نقل، آب و ارتباط بین صندوق توسعه سعودی و پاکستان توافق شد.

عمران خان نخست‌وزیر پاکستان و هیئت همراه وی روز گذشته وارد مدینه منوره شدند و در آنجا از مسجدالنبی بازدید کردند.

وی پس از ورود به فرودگاه بین‌المللی شاهزاده محمد بن عبدالعزیز، توسط شاهزاده فیصل بن سلمان امیر منطقه مدینه منوره و تعدادی از مقامات پادشاهی و نظامی مورد استقبال قرار گرفت.

از سوی دیگر، شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه سعودی، در جده با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان دیدار کرد.

طرفین در مورد روابط دو جانبه تاریخی و برجسته دو کشور دوست، شیوه تحکیم آنها در زمینه‌های مختلف و مهم‌ترین تحولات منطقه ای و بین‌المللی گفت و گو کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای