اولین محموله اهدایی فرآورده‌های نفتی سعودی وارد عدن شد

اولین محموله اهدایی فرآورده‌های نفتی سعودی وارد عدن شد

۸۰ ایستگاه را به بهره‌برداری می‌رساند.. ارزش تقریبی آن ۴۲۲ میلیون دلار است
یکشنبه, 9 مه, 2021 - 08:15

پس از پنج هفته از اعلام تخصیص اهدای مشتقات نفتی سعودی به یمن، اولین محموله اهدایی فرآورده‌های نفتی سعودی، شنبه ۱۸ اردیبهشت در مراسمی با حضور وزیر برق یمن و استاندار عدن وارد این شهر شد.

این هدیه نفتی از سوی برنامه سعودی برای توسعه و بازسازی یمن در نظر گرفته شده و پیش‌بینی می‌شود بیش از ۸۰ ایستگاه یمن از طریق آن به بهره‌برداری برسد.

بر اساس بیانیه مقامات سعودی، ارزش کل این کمک نفتی ۴۲۲ میلیون دلار مشتمل بر ۹۰۹ هزار و ۵۹۱ متریک تن دیزل و ۳۵۱ هزار و ۳۰۴ متریک تن مازوت است.

برنامه سعودی برای توسعه و بازسازی یمن اعلام کرد که «این کمک‌ها در راستای حمایت از دستیابی به ثبات اقتصادی و معیشتی مردم یمن، ادامه حمایت سخاوتمندانه پادشاهی عربی سعودی از جمهوری یمن در همه زمینه‌ها،

و تأکیدی بر پیوندهای برادری و محکم بین دو کشور برادر، همزمان با آغاز ماه‌های تابستان و اوج مصرف برق صورت می‌گیرد».

انور کلشات وزیر برق یمن در مراسم استقبال از این کمک‌ها اظهار کرد: «تلاش‌های زیادی برای انجام این کمک سخاوتمندانه صورت گرفته‌است که نقش مهمی در زندگی مردم یمن خواهد داشت، همچنین به دولت یمن، فضای زیادی برای توسعه راه حل‌های بحران برق می‌دهد».

وزیر اطلاع‌رسانی، فرهنگ و گردشگری یمن نیز در توییتی گفت که «حمایت مداوم سعودی از یمن بیانگر قدرت روابط برادرانه بین دو کشور همسایه و نقش سازنده آن در حمایت از دولت یمن در انجام وظایف خود در ارائه خدمات اساسی است».

احمد حامد لملس استاندار عدن از اهدای کمک سعودی و ورود آن در روزهای ماه رمضان قدردانی کرد و گفت: «این حمایت سهم زیادی در خداحافظی با بحران‌هایی مانند برق به دلیل کمبود سوخت خواهد داشت».

سلمان الحزیمی مدیر پروژه مشتقات نفتی در برنامه سعودی برای توسعه و بازسازی یمن نیز گفت: «کار با دولت یمن برای تعیین مکانیسم‌های یکپارچه حکمرانی برای مشتقات نفتی انجام شده‌است، دولت یمن در همین راستا کمیته نظارت و پیگیری متشکل از کلیه وزارتخانه‌ها و مقامات مربوطه یمن، سازمان‌های جامعه مدنی در یمن، عضویت در برنامه سعودی برای توسعه و بازسازی یمن و یک شخص ثالث بین‌المللی تشکیل داده‌است».

این کمک‌ها به‌طور فعال به بهبود زندگی اقتصادی و اجتماعی کمک خواهد کرد. کمک‌های قبلی مشتقات نفتی توسط پادشاهی عربی سعودی که در مجموع مبلغی بالغ بر ۴٫۲ میلیارد دلار برآورد شده بود، در کاهش بار از دوش بودجه دولت یمن تأثیر اقتصادی زیادی داشته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای