هشدار اردن به اسرائیل درباره تداوم اقدامات «وحشیانه» در مسجد الاقصی

هشدار اردن به اسرائیل درباره تداوم اقدامات «وحشیانه» در مسجد الاقصی

یکشنبه, 9 مه, 2021 - 09:15
ماموران اسرائیلی در صحن مسجد الاقصی (رویترز)

وزارت خارجه اردن اعلام كرد پادشاهی اردن به تلاش و اقدامات مربوطه در سطوح گوناگون برای متوقف کردن اقدامات اسرائیل در مسجد الاقصی و خشونت های اسرائیل علیه ساکنان قدس شرقی اشغالی ادامه می دهد.


ضیف الله الفایز سخنگوی رسمی وزارت خارجه اردن گفت «پادشاهی اردن همچنان از تمام امکانات خود برای حمایت از مقدسات و هویت عربی اسلامی و مسیحی و حفظ شرایط تاریخی و حقوقی اماکن مقدس و جلوگیری از حملات اسرائیلی در آنها  استفاده می کند».


الفایز افزود «وزارت خارجه اردن هر روز با مقام های اسرائیل که نیروی اشغالگری قدس شرقی هستند بگو مگو دارد تا دست از حملات و اقداماتشان علیه مسجد مبارک الاقصی و نمازگزاران بردارند».


او به دولت اسرائیل درباره عواقب تداوم اقدامات وحشیانه هشدار داد و خواستار توقف آن شد.


الفایز از دولت اسرائیل خواست تا ضمن پایبندی به تعهداتش بنا به قوانین بین المللی و قانون انسانی به شرایط تاریخی و حقوقی منطقه احترام بگذارد.

این مقام اردنی توضیح داد که نامه اعتراض آمیز دولت اردن درباره اقدامات و حمله به نمازگزاران در مسجد الاقصی در دو شب گذشته به دولت اسرائیل ابلاغ شده است.


الفایز اظهار کرد «وزارت خارجه اردن در ارتباط و تماس مستمر با مقام های تشکیلات خودگران فلسطین برای هماهنگی دیدگاه ها و مواضع و تحرکات منطقه ای و بین المللی در راستای مقابله با اقدامات و حملات اسرائیل در قدس اشغالی و ایجاد مواضع بین المللی برای فشار به دولت اسرائیل و توقف اقدامات و حملات علیه مسجد الاقصی مبارک است. تلاش دولت اردن برای رایزنی و گفتگو با مجامع بین المللی برای اجبار دولت اسرائیل به انجام وظایف و مسئولیت هایش ادامه دارد».


به گزارش خبرگزاری اردن (پترا) الفایز افزود «حمله  ارتش و نیروهای ویژه اسرائیل به نمازگزاران یک اقدام وحشیانه و مردود و نکوهیده است».


او از دولت اسرائیل خواست تا از اقدامات در مسجد الاقصی دست بردارد و حرمت مسجد را نگه دارد و به آزادی نمازگزاران و شرایط تاریخی و حقوقی منطقه احترام بگذارد.


الفایز درباره محله شیخ جراح گفت «وزارت خارجه اردن تلاش گسترده ای برای حمایت از ساکنان این محله انجام می دهد تا املاک و خانه هایشان مصادره نشود».


او اظهار کرد «وزارت خارجه اردن نامه اعتراض آمیز رسمی به وزارت خارجه اسرائیل ابلاغ کرده است. دولت اردن در این نامه تلاش و اقدامات دولت اسرائیل برای کوچ اجباری ساکنان محله شیخ جراح از خانه هایشان را رد کرده است. ساکنان قدس بر اساس قانون بین المللی و قانون انسانی ساکنان یک منطقه حفاظت شده هستند. بنابراین مقام های اسرائیلی حق ندارند آنها را به زور از خانه هایشان بیرون کنند. این اقدام بر خلاف قانون انسانی و بین المللی است».


در نامه اعتراض آمیز دولت اردن گفته شده که با توجه به قانون بین المللی و انسانی رای دادگاه های اسرائیل درباره قدس شرقی اشغالی باطل است.


دولت اردن در این نامه از دولت اسرائیل خواسته تا به رای قوانین بین المللی درباره این مساله توجه کند و به حقوق ساکنان این منطقه احترام بگذارند. ساکنان این منطقه پس از امضای چند توافق نامه بین دولت اردن و صاحب خانه ها در ۱۹۵۶ در این منطقه سکونت کرده اند. این توافق منقضی نشده و دولت اشغالگر آن را امضا کرده است. دولت اسرائیل نباید وضعیت حقوقی این املاک و حقوق ساکنانشان را تغییر دهد. حقوق ساکنان این املاک منقضی نشده و از سوی دولت اردن باطل نشده است».


الفایز توضیح داد «وزارت خارجه اردن امیدوار است که با استناد به این توافق و نیز اسناد و مدارک و قراردادها و رسیدها حقوق قانونی صاحبان خانه ها حفظ شود. دولت اردن مواضع ثابت و تغییر ناپذیر در ازای حمایت از حقوق ملت فلسطین و عدم کوچ ساکنان قدس از خانه ها و سرزمینشان از همان آغاز داشته و به تلاش ها برای بسیج حمایت های بین المللی از ساکنان محله شیخ جراح و ایجاد یک دیدگاه بین المللی برای انتقاد و محکوم کردن اسرائیل در راستای توقف اقدامات در مسجد الاقصی ادامه می دهد».


الفایز خاطر نشان کرد «وزارت خارجه اردن از همان ابتدا به سفرای این کشور در کشورهای جهان ابلاغ کرده تا به تحرک در این زمینه و هماهنگی با کشورها و مسئولان خارجی و شورای امنیت و شورای حقوق بشر و اتحادیه اروپا ادامه دهند تا بدین ترتیب اقدامات لازم برای توقف اقدامات تنش زای اسرائیل انجام شود».


گفتنی است دولت اردن با دولت فلسطین و اتحادیه عرب خواسته مشترکی برای برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت در روز سه شنبه ارائه کرده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای