سعودی خبرداد: موفقیت عمره رمضان با شرکت بیش از ۱۵ میلیون زائر

سعودی خبرداد: موفقیت عمره رمضان با شرکت بیش از ۱۵ میلیون زائر

معاون وزیر حج به «الشرق الاوسط»: هیچ مورد کرونایی در میان حجاج نداشته‌ایم
چهارشنبه, 12 مه, 2021 - 08:45

وزارت حج و عمره در سعودی از پایان موفقیت‌آمیز در برگزاری عمره ماه مبارک رمضان و اقدامات سازماندهی و بهداشتی در شرایط استثنایی خبر داد.

در همین حال، وزارت حج از روز گذشته اقدام به صدور مجوزهای ویژه عمره برای مرحله بعدی از طریق وب سایت‌ها و سیستم عامل‌های آنلاین تعیین شده برای این امر کرده‌است.

طبق این گزارش، بیش از ۱۵٫۵ میلیون نفر از جمله ۵٫۱ میلیون عمره گزار در طول ماه رمضان در مسجد الحرام حضور داشتند،

مقامات مربوطه اعلام کردند که هیچ موردی از ابتلا به کرونا در میان زائران حج مشاهده نشده‌است.

عبدالفتاح مشاط معاون وزیر حج و عمره سعودی، به «الشرق الاوسط» گفت که «وزارت حج با تمام توان خود و با هماهنگی با همه نهادهای مربوطه تلاش کرد تا موسم عمره را در ماه رمضان با موفقیت برگزار کند و برای این منظور، استراتژی‌ها و برنامه‌های عملیاتی را تدوین کرد. از بارزترین ویژگی‌های این طرح تقسیم ماه رمضان به دو مرحله است؛ مرحله اول شامل بیست روز اول است و برنامه‌ها و سازوکار خاص خود را برای رسیدگی به آنها، و مرحله دوم مربوط به دهه پایانی ماه مبارک بود».

مشاط با اشاره به نقش مقررات بهداشتی مصوب از سوی مقامات رسمی، از جمله الزام به دریافت واکسن کرونا در پیشگیری تأکید کرد که «با وجود تعداد زیاد زائران، هیچ مورد مشکوکی یا ابتلا به ویروس کرونا در میان حجاج ثبت نشده‌است».

مشاط در مورد احتمال الزام زائران به دریافت دو دوز، گفت: «تدابیر مستلزم آن است که زائر یک یا دو دوز دریافت کند… این روش در این مرحله دنبال می‌شود و این برای اطمینان بخشی از ایمنی همه کافی است».

وی تأکید کرد که «وزارتخانه و مقامات مربوطه روند ظرفیت جذب را به‌طور دقیق مطالعه می‌کنند و اطلاعات به‌طور همزمان به روز می‌شوند».

او دربارهٔ نقش داوطلبان در ماه رمضان گفت که «مشارکت زیادی از داوطلبان سعودی در مکان‌های مختلف وجود دارد و وزارتخانه استفاده از ظرفیت آنها را بر اساس فعال کردن نقش این افراد انجام داده‌است، تعداد زیادی از دانشگاه‌ها، به ویژه دانشگاه‌هایی که به خوبی با وزارت حج و عمره مشارکت داشتند، از جمله دانشگاه‌های ملک عبدالعزیز و ام القری، علاوه بر اعزام داوطلبان در عملیات هدایت زائران، در استقرار پیشاهنگان و راهنمایان شرکت کردند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای